Festival vozů: letošní Ratha játrá v Praze

V neděli 23. června 2024 ožila Praha opět zvuky hudebních nástrojů a manter „Hare Krišna“ během slavnosti Ratha játrá (též Ratha-yatra), známé také jako Festival vozů. Tento tradiční indický festival slaví každoroční cestu božstev Džaganátha, Baladévy a Subhadry z chrámu Džaganátha do chrámu Gundíčá v indickém městě Purí. Tato událost je chápána jako jejich návrat do domova a symbolicky připomíná cestu duše k duchovnímu poznání.

Oddaní Krišny před pražským Obecním domem

Finální přípravy na Ratha játru začaly zhruba před měsícem. Oddaní Krišny připravili obrovské ozdobné vozy, které byly při slavnostním průvodu taženy ulicemi. Vůz Džaganátha, jeden z hlavních symbolů festivalu, je tradičně vyzdoben květinami a symboly, které vyjadřují božskou přítomnost a milost. Božstva Džaganáth, Baladéva a Subhadra jsou ve svých podobách (múrti) uctívána v chrámu, ale během Ratha játry projíždějí po ulicích, aby každý dostal možnost je spatřit.[1]

Průvod vyrazil v pravé poledne z Náměstí Republiky, projel Václavským náměstím a dorazil na Staroměstské náměstí, kde se konal slavnostní obřad kolem vozů, a poté se vrátil přes Václavské náměstí zpět na výchozí místo. Tato událost přitahuje jak oddané Krišny, tak i zvědavé zájemce; ti si mohli prohlédnout bohatou nabídku festivalového městečka už v době průvodu, pokud nechtěli být jeho součástí. V městečku bylo možné navštívit expozici věnovanou védské kultuře, která inspirovala k zamyšlení nad tématy lidského bytí a védské filosofie. Byly zde dále stánky s knihami a CD, s ekologickými produkty nebo s tradičními oděvy pro ženy – s různými sárí a ozdobnými šátky. U jiného stánku bylo možné nechat si ozdobit tělo hennou. Centrálním bodem zájmu byl stánek s bezplatnou vegetariánskou stravou pro všechny návštěvníky akce. Městečko sloužilo také jako místo setkání s oddanými, kteří zvali k nákupu, k pohoštění a hlavně k přemýšlení nad poselstvím Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny (ISKCON).

Bharatanátjam

Na třetí hodinu se průvod s radostnými tanečníky vrátil na Náměstí Republiky. Oddaní Krišny se shromáždili kolem vozů Džaganátha, aby předali dary a získali jeho požehnání. Úvodní promluvu odpoledního kulturního programu pronesl Janananda Swami z Velké Británie a také vedl kírtan (společný zpěv manter, především mantry Hare Krišna). Po něm následoval klasický indický tanec bharatanátjam, který uchvátil snad každého návštěvníka, a to i vzhledem k tomu, že v něm vystupovaly i děti, některé i malé. Předávaly se také ceny za soutěže, o hudební vystoupení se postarali Chandrika Tandon (USA) a svůj zajímavý program nabídlo divadlo Druhá šance (Dayapara dás).

Během festivalu několikrát zazněla myšlenka, že Pán Džaganáth, který je jednou z podob boha Krišny, chce dát milost všem: tím, že vidíme jeho podobu, získáváme jeho milost, když zpíváme, dostáváme jeho milost, když přijímáme potravu, která mu byla dříve obřadně nabídnuta, dostáváme milost apod.

Festival se odehrál v pospolité atmosféře, v níž se návštěvníci mohli na několik hodin stát součástí indické kultury a zároveň se v centru Prahy vzdálit chaosu a prožít radost a společnost jinak neznámých lidí. Oddaní působili otevřeně a přátelsky. Oddaní Krišny z Německa si slavnost velmi pochvalovali: „Těší nás, že se můžeme vracet do Česka, všichni jsou tu velice laskaví,“ řekl jeden z nich.

Poznámka:

[1] Příběh festivalu. RathaYatra [online].

Všechny fotografie: autorka.

Psali jsme v Dingiru:

Téma čísla 1/2007: Hnutí Haré Kršna (plný text zde)

Téma čísla 2/2018: Náboženské komunity (obsah a vybrané články zde)

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
jbs
jbs
27. 6. 2024 8:32

V Praze jezdí jen jeden vůz se všemi třemi božskými sourozenci pohromadě. Byl vyroben na míru s ohledem na průjezdnost trasy.