Popularita krystalů mezi mladými lidmi narůstá

Leanna Greenawayová je autorkou knihy Krystalová čarodějnice: Magická cesta ke zklidnění a léčení těla, mysli a ducha, která se stala v roce 2019 velmi populární. Greenawayová ale o své práci s krystaly nemluvila otevřeně vždy. „Když mi bylo mez dvacátým a třicátým rokem, praktikovala jsem sama, protože tenkrát to bylo stále velmi tabuizované téma,“ vysvětluje současná britská čarodějnice.

Nyní je ale situace odlišná. Mladí lidé vyhledávají Greenawayovou v houfech. „Ptají se na magické vlastnosti krystalů. Tato vlna mladých lidí přišla na svět s vyšším vědomím. Více se zaměřují na dobro planety a jsou citlivější k zemským vibracím,“ podává své vysvětlení Greenawayová.

Její zkušenost pozitivně koreluje s daty Výzkumného institutu Sprintide. Ten provedl průzkum o spiritualitě mezi deseti tisíci mladými Američany mezi 13. a 25. rokem. Studie z roku 2022 odhalila, že 44 % dotázaných používá krystaly k duchovní praxi, přičemž více než pětina (21 %) tak činí minimálně jednou týdně.

Lidé z tzv. generace Z (narození mezi roky 1997 a 2012) se o práci s krystaly dozvídají zpravidla od duchovních učitelů, kteří působí na sociálních sítích, zejména na TikToku a Instagramu. Podle průzkumu na těchto sítích tráví 75 % mladých lidí minimálně tři hodiny denně. Mnoho z nich se také o krystalech dozvědělo díky stoupajícímu počtu celebrit, které se o krystaly zajímají.

Některé demografické skupiny v rámci generace Z jsou práci s krystaly nakloněny více než jiné. Nejvíce se krystalům věnují mladí Afroameričané (54 %), na druhém místě následováni domorodými Američany (49 %), Hispánci (43 %) a bělochy (42 %). Nejmenší popularitě se krystaly těší mezi mladými Asiaty (35 %).

Mladí lidé, kteří se identifikují jak genderově nebinární, v používání krystalů převažují (58 %). Na druhém místě jsou to ti, kteří se identifikují jako ženy (44 %); mladí lidé identifikující se jako muži jsou třetí (42 %). Mezi heterosexuály používá krystaly v průměru 39 % lidí, zatímco mezi těmi, kteří mají odlišnou orientaci, je procento znatelně vyšší (53 %).

Z hlediska náboženské příslušnosti jsou krystaly nejvíce populární mezi mladými pravoslavnými křesťany (73 %), těmi, kteří se nehlásí k žádnému tradičnímu náboženství (65 %) a mormony (64 %).

Krystaly je lidstvo fascinováno po tisíciletí. V mnoha kulturách byly asociovány s nadpřirozenem a byla jim přisuzována schopnost přinést lidem zdraví a vitalitu. Světlé krystaly jako ametyst nebo růženín jsou považovány za pomocníky při navazování vztahů, zatímco tmavé krystaly jako černý turmalín údajně absorbují negativní energii.

S použitím článku v Religion News Service.

Náhledová fotografie ze zdroje zde.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments