Ekologické dny Olomouc: nejen pro ekology – a nyní i online!

Ekologické dny Olomouc, které každoročně pořádá Dům přírody Litovelského Pomoraví Sluňákov, jsou pochopitelně zaměřeny na ekologii a ochranu přírody. Zdánlivě se tak nejedná o akci, o níž by měli mít a priori zájem religionisté. Je to však opravdu jen zdání. Při bližším pohledu se totiž okamžitě ukáže, že se jedná o komplexní festival, který kolem tématu přírody tančí mnoha různými rytmy.

Především, celá akce trvá několik týdnů, během nichž se ve Sluňákově vystřídají ekologické jarmarky, hudební festivaly, výlety i akce pro děti. Jádro a vrchol akce, jimiž je třídenní intenzivní program přednášek a besed, je pak komplexní, vícevrstvý a mnohoúrovňový. Nechybí samozřejmě biologie a ekologie, to na festivalu takového jména není ani možné – přírodovědné disciplíny jsou však doplněny tolika dalšími, že celé vyznění akce dostává zásadně mezioborový charakter. Pod vlivem Zdeňka Neubauera, který na EDO pravidelně jezdil a označoval ho za „společnou poradu o našem světě“, tu hraje významnou roli filosofie – objevují se tu však i politologové, experti na umělou inteligenci, antropologové, kunsthistorici, sociologové a tu a tam i teologové (letos např. Marek Orko Vácha) nebo religionisté. Mezioborové zaměření a rozsáhlá přítomnost posluchačů z řad veřejnosti pak ovlivňují formát přednášek, který je přístupný jakémukoli vzdělanému publiku. Co víc, přednášky EDO se streamují, aby si je mohli poslechnout i ti, kdo na severní Moravu přijet nemohou. Po skončení festivalu jsou pak všechny publikovány i na YouTube.

Před několika dny spatřil světlo internetového světa záznam letošního ročníku, který se odehrál o víkendu 7. – 9. října 2022. Jeho tématem byl Bubli*fuck – a jak název napovídá, soustředil se zvláště (byť ne výlučně) na rozdělenou společnost a sociální bubliny. Zde je seznam přednášejících i s odkazy na jednotlivá videa.

Náhledový obrázek: Facebook.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments