Zrození tygra: Kambodžské buddhistické příběhy

Kuchlei, Štěpán. Zrození tygra: Kambodžské buddhistické příběhy. Brno: Barrister & Principal, 2020, 80s.

Autor Štěpán Kuchlei ve své druhé knize Zrození tygra: Kambodžské buddhistické příběhy lehce navazuje na svou prvotinu, jež rovněž čerpala z jeho dlouhodobého pobytu v Kambodži. Kniha vyšla s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky v nakladatelství Barrister & Principal v Brně roku 2020. Ilustracemi ji obohatil Bohdan Lukáš, jenž je známý jednoduše schematickým výtvarným stylem.

Autor drží knihu během křtu v brněnské kavárně La Casa Verde. Zdroj: Facebooková prezentace autora.

Antropolog, pedagog, básník, spisovatel, dramatik a překladatel Štěpán Kuchlei (* 1980) se řadu let věnoval antropologickému terénnímu výzkumu, přednášel na kambodžské univerzitě antropologii a sbíral bajky a lidové pověsti nejen v Kambodži, ale také ve Vietnamu, Laosu, Thajsku i v Myanmaru. V současné době žije a působí v Brně.

Samotná kniha je velice čtivá. Věcný úvod objasňuje vznik a historii Kambodže a tamních obyvatel Khmerů, je zhuštěn do jediného odstavce, který je však naprosto dostačující a ihned zaujme romantickým vylíčením onoho příběhu. Na dalších necelých osmdesáti stranách nalézáme povídky o mniších, obyčejných lidech i králích, zápisky, anekdoty, ale i texty písní naprosto typické pro kambodžský buddhismus, jehož podoba je v každodenním životě většiny obyvatel formována již od třetího století před Kristem. Legendy a lidová tvorba odráží náboženství, filosofii, hodnoty, morálku a vzorce chování kambodžského lidu, které jsou spojeny se svébytnou formou setkávajících se tradic buddhismu, hinduismu a animismu. Tyto příběhy, bajky a pohádky vypráví o jasnovidcích, zvířatech, kouzlech, známých mistrech nebo také o obřadech a jejich významu a původu, a můžeme v nich vyčíst také vliv indické kultury, mytologie a duchovna. Jsou zde také zachyceny příběhy ze života Buddhy, jež je nazýván v khmerském jazyce Preja Put. Střípky dějin kambodžského království, jež autor sepsal a upravil do poutavých krátkých příběhů jsou, jak sám říká, klíčem k mnoha branám Kambodže.

Autor v této knize nabízí pohled nejen na khmerský přístup k výkladu buddhismu, ale i možný pohled na hodnoty života samotného a určitý návod pro celou civilizaci, jak se chovat v rámci společenství. Veselé i mnohdy smutné příběhy nutí k zamyšlení a zanechají v čtenářově mysli jakousi rýhu uvědomění, dokáží vyvolat vzpomínku osobní zkušenosti s podobnou situací, ale také zároveň analyzovat její vývoj a závěr v běžném životě. Krátké, ucelené věty jasně vykládají děj, čímž se pro čtenáře snižuje i riziko utopení v příběhu. Vytknout lze snad jedině to, že autor v úvodu uvádí, že v knize nalezneme spojitost s válkami s Thajskem, francouzskou nadvládou, érou diktatury Rudých Khmerů či vyprávění o nejvýznamnějším představiteli kambodžského buddhismu Džún Nátovi. Byť z textu v nějaké náznakové formě vyplývají, pro běžného čtenáře, který není do hloubky s tamním buddhismem obeznámen, patrně nebudou zřejmé. To by vyžadovalo doplnění podrobností a vysvětlivek například v poznámkovém aparátu a odbornější, spíše učebnicový formát díla na úkor kouzelných příběhů a vyprávění, jimiž autor čtenáře s kambodžskou kulturou seznamuje.

Kniha Zrození tygra: Kambodžské buddhistické příběhy je krásně a přehledně zpracovaná sbírka dějově smysluplných buddhistických příběhů, kterou dle mého názoru nemusí číst pouze dospělí se zájmem o buddhistickou tradici, ale je vhodná i pro děti a dorostence jako výchovný materiál, jež podporuje rozvoj morálního uvažování v moderním životě a propojuje tak tradiční hodnoty s osobnostním rozvojem.

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments