Do čela Tanzanie se po smrti křesťana Magufuliho postavila muslimka Hasanová

Tanzanská sjednocená republika, zkráceně Tanzanie, je poměrně mladý stát při východním pobřeží Afriky, který vznikl v roce 1964 spojením pevninského státu Tanganika a souostrovního Zanzibaru. Většina z téměř 54 milionů obyvatel (více než 61 %) se hlásí ke křesťanství, asi 35 % k islámu, přibližně 2 % obyvatel vyznávají tradiční lidová náboženství a zbytek připadá na vyznavače jiných náboženství či osoby bez náboženského vyznání. V poslední době došlo v Tanzanii k událostem, které stojí za pozornost také z hlediska religionistického.

Ve středu 17. března 2021 oznámila tanzanská vláda úmrtí svého pátého prezidenta Johna Magufuliho, který se po celou dobu své politické kariéry prezentoval jako horlivý, až bigotní katolík. Říkalo se, že je diplomatický „buldozer“. Informaci o jeho skonu zprostředkovala veřejnosti také některá česká média v souvislosti se spekulacemi o tom, že Magufuli zemřel na komplikace spojené s onemocněním covid-19, ačkoli byl jeho velmi hlasitým popíračem. Tanzanie jako jedna z mála zemí nepřijala vůbec žádná opatření proti šíření této nemoci a ani nesděluje počty svých nemocných. Magufuli tvrdil, že koronavirus ve své zemi vymýtil třídenním modlitebním soustředěním a k léčbě ojedinělých případů, které by se snad mohly vyskytnout, doporučoval rovněž modlitbu, bylinné odvary a tradiční lidovou medicínu. Odmítal očkování i používání prostředků ochrany dýchacích cest. Tyto své výroky však musel později mírnit, když na veřejnost unikly fotografie zachycující skutečnou situaci a noční tajné pohřby zemřelých v Tanzanii.

Jedenašedesátiletý prezident nebyl na veřejnosti spatřen od 27. února. Od té doby nenavštěvoval bohoslužby, které údajně nikdy předtím nevynechával, nevystupoval na sociálních sítích ani v televizi. Až 17. března obdržela tanzanská veřejnost informaci o jeho úmrtí. Dle oficiální zprávy zemřel na srdeční onemocnění.

Již o dva dny později ho ve funkci nahradila rovněž jedenašedesátiletá dosavadní viceprezidentka Samia Suluhuová Hasanová. Této pozice dosáhla jako první žena v historii své země (ale třetí osoba muslimského vyznání), druhá v oblasti východní Afriky. Celosvětově je druhou muslimkou, která se stala prezidentkou země s muslimskou menšinou, a přitom neodložila nošení hidžábu. Je však první z hlediska rozsahu svých politických pravomocí. Jako úplně první žena v hidžábu nastoupila do prezidentské funkce v roce 2017 Halimah Yacobová v Singapuru, kde však vládne výkonnou mocí premiér země.

Hasanová je politicky aktivní od roku 2000, kdy vstoupila do Sněmovny reprezentantů poloautonomního státu Zanzibar. Postupně zastávala dva ministerské posty: první jako ministryně práce, rovnosti pohlaví a dětí, druhý v resortu cestovního ruchu, obchodu a investic. V roce 2010 se stala členkou celonárodního tanzanského parlamentu i vlády, v roce 2014 byla místopředsedkyní výboru pro přípravu ústavy. V roce 2015 kandidovala na post historicky první viceprezidentky Tanzanie po boku nedávno zemřelého Johna Magufuliho, a nyní ve funkci tedy nahradila. Ačkoli je diplomaticky vnímána jako pravý opak prezidenta Magufuliho, patrně od ní lze ve zbytku volebního období do roku 2025 očekávat zejména posilování vztahů Zanzibaru k pevninské části Tanzanie a pokračování úsilí o růst vzdělanosti dívek. Dosavadní postoje Hasanové zatím nenaznačují, že by snad genderová a náboženská změna v prezidentské funkci znamenala pro Tanzanii také nějaké významné politické změny. Ani zásadní posuny v otázce sociální, genderové či náboženské rovnosti, které by ohrozily tamní poměrně dobré mezináboženské vztahy muslimů a křesťanů, se neočekávají. Snad by mohla znamenat jen například větší tlak na ahmadíjány. Svět si však v tuto chvíli od Hasanové slibuje především změnu postoje Tanzanie k otázkám pandemie koronaviru. Hasanová by podle politologů měla odložit náboženské proklamace, kterými proslul Magufuli, a přikročit k vědeckým postupům léčby i prevence. Zda se tato naděje naplní, se patrně dozvíme v horizontu tří týdnů, až skončí státní smutek za Magufuliho.

Zdroje: Religion News Service, Deutsche Welle, CNN.

Náhledový obrázek: Samia Suluhuová Hasanová a John Magufuli. Zdroj: DW.com.

Psali jsme v Dingiru:

Dingir 4/2015: Náboženství v současné Africe (obsah a vybrané články zde)

Dingir 4/2003: Náboženství a politika (plný text čísla zde)

 

Související příspěvky:

Tanzanie: Při křtu utonuli dva lidé

Misie Satanovy komunity v Africe

Ahmadíja – náboženství, o němž se mluví

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments