V kauzách zakladatele církve Šinčchondži padly rozsudky

Včera odpoledne oznámila jihokorejská tisková agentura Jonhap (zde), že soud v Suwonu, hlavním městě provincie Kjonggi, zprostil viny zakladatele a vůdce korejského náboženského hnutí Šinčchondži. Man Hee Lee (*1931) byl na přelomu srpna vzat do vazby (informovali jsme o tom zde) a v listopadu byl propuštěn na kauci.

Man Hee Lee před soudem, který 18. listopadu 2020 rozhodl o jeho propuštění na kauci. Foto: Jonhap.

Státní zastupitelství ho vinilo, že při první vlně epidemie zatajoval před zdravotnickými úřady informace o místech, kde se církev shromažďovala, a o počtu lidí, kteří se shromáždění účastnili. Tím měl výrazně přispět k vlně rozšíření infekce koronavirem. Původně byli církev a její vůdce obviněni, že v únoru loňského roku zavinili infekci ve více než 5 200 případů, včerejší zpráva hovořila „pouze“ o asi čtyřech tisících. Man Hee Leeovi hrozil trest až pěti let odnětí svobody a pokuta 3 milióny wonů. Soudce ho ovšem neshledal vinným.

Osvobozující rozsudek ale nepadl v druhém řízení s tímto mužem. Man Hee Lee byl obžalován také ze zpronevěry 5,6 miliardy wonů (asi 4,7 milionu dolarů) z majetku církve. Za tyto peníze nechal postavit školicí centrum a utratil je i za zahraniční cesty. Dále měl pro církevní akce neoprávněně užívat veřejná zařízení. Soud ho uznal částečně vinným z obou skutků v této druhé kauze a odsoudil ho ke třem letům vězení se čtyřletým podmínečným odkladem.

Soudní síň Man Hee Lee opustil na invalidním vozíčku.

Náhledová fotografie: Někteří odpůrci církve Šinčchodži se považují za její oběti a včera vznesli před soudem v Suwonu požadavek, aby byl Man Hee Lee uvězněn. Foto: Jonhap.

Psali jsme v Dingiru:

Zdeněk Vojtíšek, Nové nebe na zemi. Korejské nové náboženské hnutí Sinčchondži expanduje, Dingir 19 (3), 2015, s. 78–81.

Související články:

Zakladatel a vůdce církve Šinčchondži zatčen.

Šinčchondži mezi kritikou a obhajobou.

Religionista píše jihokorejskému prezidentovi kvůli Sinčchondži.

Misie církve Sinčchondži.

O misii církve Sinčchondži podruhé.

Církev Sinčchondži má už i své české oponenty.

Církev Sinčchondži uspořádala v Praze veřejnou akci.

Promoce církve Sinčchondži se účastnilo více než 40 Čechů.

V církvi Šinčchondži promovalo 100 absolventů biblického kurzu.

Korejská náboženská organizace HWPL začala působit i v Česku.

Církvi Šinčchondži se podařilo do kampaně zapojit i prezidentku Čaputovou.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments