O církvi Šinčchondži jsme už několikrát psali (základní informace jsou zde) a také jsme informovali o tom, jak kontroverzní odezvy její činnost vyvolává (například zde). Církevní organizace „Nebeská kultura, světový mír, obnova Světla“ (HWPL, Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light, prezentuje se zde) v posledních měsících zvýšila úsilí tuto reputaci napravit a v této poslední vlně získávání podpory oslovuje politiky, vysokoškolské pedagogy nebo lidskoprávní aktivisty. Klade jim důtklivě na srdce záležitost pronásledování církve v Koreji hlavně v souvislosti s pandemií. Jde také o to, že zakladatel a vůdce církve Man Hee Lee je v Koreji od konce července ve vyšetřovací vazbě (více zde). I v této záležitosti HWPL burcuje světovou veřejnost. V komunikaci s ní už úplně nahradila jinou církevní organizaci, MANNAM, s jejíž předsedkyní Nam Hee Kimovou se Man Hee Lee ve zlém rozešel roku 2018.
V roce 2018 jsme zde přinesli zprávu o akci, kterou pořádala HWPL v Praze k 2. výročí vydání „Deklarace míru a ukončení válek“. Tato deklarace vznikla z iniciativy HWPL roku 2016 (je k dispozici zde, o co v ní jde, je názorně uvedeno v propagačním videu zde). Roku 2019 spojila organizace HWPL své úsilí s akcí „Ticho pro mír“ (prezentuje se zde, psali jsme o ní zde). Vyzvali spolu k podpoře „Deklarace míru a ukončení válek“ prezidenta Zemana a premiéra Babiše (dopisy jsou k dispozici zde, resp. zde) a získali vstřícnou odpověď z Úřadu vlády (zde), adresovanou člence týmu „Ticha pro mír“, dr. Soně Hájkové. Je zajímavé, že akce roku 2019 byla uváděna jako 6. výročí Deklarace míru a ukončení válek (viz např. Dopis 2019); tato deklarace ovšem vznikla až roku 2016. Šesté výročí se týká založení HWPL.
Poslední vlna aktivit HWPL kvůli tomu, co církev vnímá jako pronásledování, zamířila například k politikům (ukázka textu je zde: Příklad dopisu – adresát senátor) nebo na vysoké školy (Příklad dopisu – adresát proděkan).
Získat významné postavy pro podporu svých projektů se organizaci HWPL daří. Už roku 2014 uvedl Rastislav Čižmár (tehdy ještě nebyl misionářem církve) v časopise Dingir, že Man Hee Lee se setkal s bývalým prezidentem Rumunska Ionem Iliescem, finskou prezidentkou Tarjou Halonenovou nebo barmskou držitelkou Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij. Napsal také, že při návštěvě v Česku roku 2013 přijal Leeho ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta Hynek Kmoníček.[i] V propagačním letáku HWPL jsou s Leem vyfotografováni například také bývalí premiéři Španělska a východního Německa José Luis Rodríguez Zapatero a Lothar de Maizière nebo tehdy úřadující prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Se zástupci HWPL (a zároveň příslušníky církve Šinčchondži) se nedávno setkala i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová (na náhledové fotografii uprostřed). O jakékoli jiné podpoře prezidentky Čaputové církvi Šinčchondži ani HWPL ale nejsou zprávy.
Poznámka:
[i] ČIŽMÁR, Rastislav Tercius, Posolstvo Sinčchondži, Dingir 17 (1), 2014, str. 7–8.
Související články:
Zakladatel a vůdce církve Šinčchondži zatčen.
Šinčchondži mezi kritikou a obhajobou.
Korejská náboženská organizace HWPL začala působit i v Česku.
Religionista píše jihokorejskému prezidentovi kvůli Sinčchondži.
O misii církve Sinčchondži podruhé.
Církev Sinčchondži má už i své české oponenty.
Církev Sinčchondži uspořádala v Praze veřejnou akci.
Promoce církve Sinčchondži se účastnilo více než 40 Čechů.
V církvi Šinčchondži promovalo 100 absolventů biblického kurzu.