Válka v Donbasu má i náboženský rozměr

Norská agentura Forum 18, která sleduje dodržování náboženských svobod především ve východní Evropě, informovala (zde) o tom, že do napjatých poměrů v neuznané Luhanské lidové republice byly zataženy i místní církve. Editor agentury Felix Corley referoval, že před měsícem, v neděli 24. března, byly úředním zásahem přerušeny dvě protestanské bohoslužby a 4. dubna policisté z oddílu proti extrémismu provedli razii v pravoslavné katedrále v Luhansku, v kancelářích diecéze a v bytech dvou kněžích. Katedrála patří k Pravoslavné církvi Ukrajiny, jíž byla nedávno (5. ledna 2019) udělena autokefalita (samostatnost) – zatím pouze ze strany konstantinopolského patriarchy Bartoloměje (více o těchto událostech zde).

Příčinou razií je fakt, že některé církve se odmítly nechat registrovat podle nařízení luhanského Ministerstva spravedlnosti, a jejich bohoslužby se tak staly „ilegálními“. Mezi tyto církve patří všechny protestantské denominace. Po výhrůžkách ze strany úřadů Luhanské lidové republiky tak například přestali konat veřejné bohoslužby baptisté ve všech svých 48 sborech na území státu proruských rebelů. Podobně jako baptisté se z věroučných důvodů odmítli nechat registrovat i svědkové Jehovovi (vzhledem ke svému postavení v Rusku by ovšem pravděpodobně registraci stejně nezískali; v Rusku jsou svědkové Jehovovi podezřelí z extrémismu a pronásledováni – více o tom zde). Žádné problémy naopak pochopitelně nemá ta pravoslavná církev, která patří k moskevskému patriarchátu.

Razie policejního oddílu pro potlačování extrémismu a organizovaného zločinu provázejí také výslechy církevních představitelů, jejich zadržování, prohlídky bytů, zabavování knih, dokumentů či počítačů a další formy nátlaku. Nátlaku byl vystaven především dvaasedmdesátiletý sekretář luhanské a starobilské diecéze Anatoli Nazarenko. Pastor baptistického sboru v Luhansku Anatoly Tolstenko se zase ve svých 82 letech zodpovídal soudu kvůli nařčení z vedení „ilegální bohoslužby“ a přechovávání náboženské literatury, kterou úřady označily za extrémistickou. Soudce ale jeho obvinění odmítl. Razii v baptistické modlitebně provedlo deset ozbrojených a maskovaných luhanských policistů. Také na dalších místech té části Ukrajiny, kterou okupují proruští separatisté, se udály razie v protestantských sborech a výslechy jejich pastorů.

Luhanské úřady trvají na tom, že náboženská svoboda nebyla omezena, neboť všichni církevní představitelé jsou na svobodě. Za potíže si tito křesťané mohou údajně sami, a to proto, že ve stanovené lhůtě do 15. října 2018 nepožádali separatistické úřady o registraci svých farností a sborů.

Fotografie separatisty v Luhansku: Vasily Fedosenko, Reuters, Christian Post.

Související články

Dramatické změny nejen v ukrajinském pravoslaví (zde)

Vladimír Putin o nové ukrajinské církvi (zde)

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments