Americká sociologická agentura Pew Research Center tento týden publikovala (zde) výsledky celoevropského šetření zaměřeného na vztah k náboženství, k národním hodnotám a aktuálním etickým otázkám.
Závěrem výzkumu je, že obecně existuje znatelný rozdíl mezi západní a východní Evropu. Češi jsou přitom v některých otázkách „západnější“ než Západ, a v jiných naopak „východnější“ než mnohé východní země. Jindy je naše země uprostřed.
Zatímco v zemích střední a východní Evropy považuje náboženství za důležitou součást svého života větší počet lidí než v zemích západních, Češi spolu s Estonci jsou na samém konci tabulky, tedy až za UK (10 %), Švýcarskem (9 %) a Dánskem (8 %). Náboženství je důležité jen pro sedm procent obyvatel ČR. Nejvíce kladných odpovědí tazatelé obdrželi v Řecku (55 %), Bosně (54 %) a Arménii (53 %).
Většina obyvatel západoevropských zemí nepovažuje náboženství za klíčovou součást národní identity, a i v tomto je ČR (21 %) před mnohými zapadáními zeměmi, které tvoří většinu druhé poloviny tabulky. Nejvíce náboženství za klíčovou součást národní identity považuji lidé v Arménii (82 %), v Gruzii (81 %) a Srbsku (78 %). Ze západních zemí je to pak Portugalsko (62 %), Itálie (52 %) a Irsko (48 %).
Západoevropané jsou obecně vstřícnější k sexuálním menšinám. Většina oslovených v těchto státech souhlasí s manželstvím homosexuálů. A je tomu tak také v ČR, kde se pro uzákonění stejnopohlavních sňatků vyslovilo 65 procent respondentů. Na Slovensku je to 47 %, v Polsku 32 % a v Maďarsku 27 %. Podobně je tomu u otázky umělého ukončení těhotenství: V ČR s ním souhlasí 84 % respondentů, to je nejvíce ze všech středoevropských a východoevropských zemí, podstatně více než je tomu v Německu (76 %), Španělsku (72 %) nebo Portugalsku (60 %).
Naopak v případě postojů k islámu je ČR téměř v čele „východního bloku“, kde většina by nerada do rodiny přijala muslima, v Česku jen 16 % respondentů nemá s tímto problém, méně je to už jen v Arménii (7 %). Pro srovnání: Slovensko 54 %, Polsko 36 % a Maďarsko 27 %. Největší otevřenost v tomto smyslu ukázali Norové (90 %) a Nizozemci (94 %). (Otázka nebyla kladena muslimům.)
Východoevropané také více souhlasí s tím, že jejich země svou kulturou převyšují ostatní. V Řecku s takovým názorem souhlasilo 89 % respondentů, v Rusku a Bulharsku 69 % a v Arménii 84 %. V Německu to je 45 %. Nejméně s tím lidé souhlasí ve Španělsku (20 %), Belgii (23 %) a ve Švédsku (26%). ČR je se svými 55 % někde uprostřed.
Související příspěvky:
Studie: Křesťanská identita Evropy a migrace (zde)
Nová čísla o evropské religiozitě: Češi stále výjimkou (zde)
Bezbožné mládí? Generační rozdíly na náboženské mapě světa (zde)
Bůh pro Čechy není příliš důležitý, ale i tak jsou šťastní, vyplývá ze studie (zde)
Do Evropy se tradičně nazahrnovaly Arménie a Gruzie. Např. ve Velké obrazové všeobecné encyklopedii (Svojtka 1999) jsou uváděny pod Asií.
> Naopak v případě postojů k islámu je ČR téměř v čele „východního bloku“, kde většina by nerada do rodiny přijala muslima, v Česku jen 16 % respondentů nemá s tímto problém, méně je to už jen v Arménii (7 %). Pro
srovnání: Slovensko 54 %, Polsko 36 % a Maďarsko 27 %. Největší otevřenost v tomto smyslu ukázali Norové (90 %) a Nizozemci (94 %). (Otázka nebyla kladena muslimům.)
Proč jim nebyla kladena?
Češi mají rozum. Lidé už mají plné zuby politické korektnosti a multikulturalismu. Multikulturalismus štěpí společnost přináší rozbroje, násilí a konflikt. A to přesně asi politici chtějí aby tím ospravedlnili vznik totalitního režimu.
http://www.epshark.cz/clanek/160/multikulturalismus-rozbiji-zapad
Multikulturalismus má své problémy ale přináší i mnoho spokojeného a bezproblémového spolunažívání různych lidí – naše země nemají tolik zkušeností s migrací z o tolik odlišných kultur a proto se i lidé víc bojí. Proč si myslíte, že se Islamu či multikulturalismu bojí mnohem víc Čechů než občanů států, kde je multikulturalismus mnohem silnější? http://www.pewforum.org/2018/10/29/eastern-and-western-europeans-differ-on-importance-of-religion-views-of-minorities-and-key-social-issues/ Příjmout muslima do rodiny by totiž nemělo problém: 66% procent Francouzů (nemuslimů) 53% Angličanů (nemuslimů) 60% Irů (nemuslimů) 80% Švédů (nemuslimů) 82% Norů (nemuslimů) Čím si to vysvětlujete, že zrovna stát, kterému se migrační krize téměř zcela vyhnula se tak bojí a má jenom 12%? Proč by… Číst dále ->