Dnešního dne končí měsíc ramadán, v němž se muslimové každý den od východu do západu slunce postí. Přerušení půstu (iftár) po západu slunce je pro ně tradiční příležitostí k setkání, které posiluje jejich osobní zbožnost i společenské vztahy. Nejen vztahy mezi muslimy – na iftár bývají pozváni i jinověrci.
Společné jídlo, jímž je přerušen půst, využívají američtí politici k prohloubení vztahů s místními muslimy. Mezi prezidenty založil tuto tradici Bill Clinton roku 1996, údajně na podnět své manželky Hillary. Jeho nástupce George W. Bush ji roku 2002 využil k tomu, aby ujistil americké muslimy, že Spojené státy bojují proti terorismu, a nikoli proti muslimům a islámu. Také Barack Obama pravidelně pořádal recepce v Bílém domě. Tradici loni přerušil až prezident Donald J. Trump, a potvrdil tak svůj nepřátelský postoj k islámu, který razantně vyjadřoval už během volební kampaně a který projevil i v některých svých činech, např. při snaze zakázat vstup do Spojených států obyvatelům některých muslimských zemí.
Některé události, například Trumpova loňská úspěšná návštěva Saúdské Arábie, ovšem tento vyhrocený postoj poněkud otupují. Patří k nim i fakt, že ve středu 6. června se Donald Trump vrátil k tradici svých předchůdců a iftár pro velvyslance muslimských zemí a další prominentní muslimy (v celkovém počtu asi 50 lidí) přece jen uspořádal. Jak informovala i některá česká média (například Týden zde), prezident na recepci vyjádřil úctu k „posvátné tradici jednoho z největších světových náboženství“. Některé organizace amerických muslimů ovšem zůstávají vůči Trumpově „obratu“ nedůvěřivé a odmítly vyslat na iftár své zástupce.
Američtí muslimové tvoří asi jedno procento obyvatel Spojených států. Jejich celkový počet odhaduje Pewovo výzkumné centrum na 3,45 milionu lidí (tato a další informace o amerických muslimech jsou k dispozici zde). Na rozdíl od některých evropských zemí mají američtí muslimové velmi různorodý národní původ a jsou vcelku rovnoměrně rozptýleni po území celé federace. Muslimové v místních komunitách si obvykle dávají záležet na jasném vyjádření, že jsou loajální své americké vlasti a vděční za náboženskou svobodu, kterou jim poskytuje. Vlajky Spojených států v mešitách proto nejsou vůbec výjimečné.
Americké zprávy o letošním iftáru v Bílém domě: např. zde.
Autorem náhledové fotografie islámského centra v Murfreesboro ve státu Tennessee je Saleh M. Sbenaty (zdroj: Wikimedia Commons).
Související články:
Nejevangelikálnější Bílý dům v historii (zde).
Ramadán v Egyptě: V mnohých mešitách se nesmějí pronášet kázání (zde).
Pew: Islám bude do roku 2040 druhé největší náboženství v USA (zde).