Kamala Harrisová ani Donald Trump nejsou vnímáni jako příliš náboženští

Je známou, byť v Evropě ne příliš chápanou skutečností, že k žádaným kvalitám hlavy Spojených států amerických tradičně patřila i zjevná religiozita a pro kandidáty obou hlavních stran bylo výhodné vystupovat jako „dobří křesťané“. Jak moc jsou za náboženské považováni letošní kandidáti, nedávno zjišťovali sociologové z agentury AP-NORC Center for Public Affairs Research.

Z výsledků jejich průzkumu vyplývá, že obecně u věřících takto Donald Trump ani Kamala Harrisová vnímáni nejsou.

Co se republikánského kandidáta týče, 63 % resp. 64 % respondentů se domnívá, že jej necharakterizuje označení „křesťanský“ nebo „náboženský“. Dvě třetiny by jej neoznačila ani za člověka morálního, 63 % za čestného. U Kamalu Harrisovou za „křesťanskou“ kandidátku nepovažuje považuje 50 % Američanů, za „náboženskou“ 53 %. Ale 58 % se domnívá, že ji charakterizuje vlastnost „morální“.

Rozdíly jsou však v jednotlivých náboženských kategoriích. Za „hodně“ nebo „nějak“ náboženského Trumpa nejvíce (dohromady 54 %) označili bílí protestanté, tedy kategorie, která je tedy dlouhodobě významná opora republikánských kandidátů, a dále pak bílí katolíci (53 %). Obě skupiny však výrazně nepovažují za náboženskou kandidátku Harrisovou (82 %, resp. 68 %). Naopak 73 % černošských protestantů mají za to, že ji charakteristika  „náboženská“ hodně nebo alespoň částečně vystihuje, naopak u Trumpa se tak domnívá pouze 20 % z nich. Dvě třetiny bílých tradičních (mainline) protestantů Trumpa nepovažují za náboženského, ale polovina si to nemyslí ani u Harrisové.

Trump, který byl vychován v presbyteriánské církvi, se jako politik ke křesťanství veřejně hlásí a prezentuje se jako kandidát, který křesťanům více naslouchá a chce hájit jejich zájmy. O Bohu hovoří otevřeněji po dvou nedávných pokusů o atentát. Tvrdí, že na něj častěji myslí, a svůj těsný únik před smrtí přičítá Boží prozřetelnosti.

Kamala Harrisová s hlásí k baptistické církvi, ale uvádí, že ji ovlivnila i východní víra její indické matky i to, že slaví svátek Kwanzaa. Přes svého židovského manžela má vztah i k judaismu. 

Podle  Associated Press a Christian Post. Náhledový obrázek, Printelval.  

 

Psali jsme v Dingiru:

Téma Dingiru 2/2006: Náboženství ve Spojených státech (plný text čísla zde).

Náboženský hlas pro Donalda Trumpa: Role náboženství v amerických prezidentských volbách 2016

Nejlepší přátelé Donalda Trumpa: Konzervativní evangelikalismus v USA u politického kormidla.

 

Související příspěvky:

J. D. Vance a Trumpovi katolíci a evangelikálové

Tim Walz, kandidát na viceprezidenta USA a „luterský tatínek z Minnesoty“

Náboženství Kamaly Harrisové

Kdo je evangelikál v éře Donalda Trumpa?

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments