Před 110 lety se narodil spoluzakladatel a první moderátor komunity Emmanuel

Kdo byl Pierre Goursat? Umělec, vzdělaný v oboru kulturních památek, novinář, filmový kritik, předseda Katolické rady francouzského filmu, především však zbožný křesťan, katolík – laik, ale také mystik, adorátor, hlasatel evangelia, spoluzakladatel komunity Emmanuel, zakladatel Fraternity Ježíšovy, zakladatel Evangelizačních škol atd.

Pierre Goursat

Pierre Goursat se narodil 15. srpna 1914. Jeho otec Victor Goursat byl umělec – karikaturista a bohém a velmi brzy rodinu opustil. Matka Marie se po celý život statečně starala o Pierra a o jeho o rok mladšího bratra Bernarda. Vedla v Paříži rodinný penzion, byla zbožná a víru se snažila předat i svým synům. Měla hluboký vztah k Panně Marii a úctu k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Pierre rozchodem rodičů velmi trpěl a hluboce ho zasáhla také bratrova smrt v roce 1926. Měl sám křehké zdraví a trpěl tuberkulózou. Byl umělecky nadaný, a tak se věnoval studiu umění, historie a starožitnictví. I když v dospívání poněkud ochladl ve víře, jeho vlastní utrpení ho disponovalo k hlubokému soucítění s lidmi strádajícími jak tělesně, tak duchovně.

Důležitým okamžikem v jeho životě bylo jeho duchovní obrácení v roce 1933, které bylo vyvoláno silnou vzpomínkou na jeho bratra. Rozhodl se žít v hlubokém vztahu s Bohem. Necítil však povolaní ke kněžství, naopak chtěl zůstat laikem, který žije ve světě, modlí se, adoruje Eucharistického Ježíše a evangelizuje. Byla to prorocká intuice, rozpoznaná dávno před II. vatikánským koncilem a před vydáním dokumentů o apoštolátu laiků.

V roce 1970 svou práci v kultuře opustil. Koupil si starší loď, zakotvil ji na Seině u jednoho mostu, přestěhoval se na ni a z této lodi udělal evangelizační centrum: zde přijímal – stejně jako již dříve na jiných místech – lidi žijící na okraji společnosti, bezdomovce, narkomany, především mladé, a věnoval se jim. Vedl intenzivní modlitební život, sám i v malých skupinkách se svými přáteli. Byl to člověk plný energie navzdory fyzické slabosti, měl smysl pro humor a i přes svou ostýchavost a nenápadnost byl v kontaktu s mnoha lidmi napříč celou společností. Jeho status laika mu umožňoval být nablízku lidem, kteří by se nikdy nesvěřili knězi, ale kteří byli osloveni „jedním z nich“. Nikdy se nestal výraznou osobností nějaké skupiny, naopak působil v ústraní a vedl jednoduchý způsob života.

V roce 1971 se seznámil s hnutím charismatické obnovy. Spolu s mladou medičkou Martinou Laffittovou a několika dalšími přáteli prožil nové přijetí Ducha svatého. To byla nová zkušenost víry, obnovení vztahu s Bohem a oživení křestní milosti. Podobnou zkušenost prožili v těchto letech další lidé a pociťovali potřebu častého setkávání při společné modlitbě, adoraci a evangelizaci. Rozpoznání specifických obdarování větších modlitebních společenství vedlo ke vzniku řady nových hnutí a komunit. Společenství, koordinovaná Pierrem Goursatem a Martinou Laffittovou, provdanou Cattovou, vytvořila komunitu Emmanuel, komunitu všech stavů – laiků i zasvěcených osob, svobodných i žijících v manželství.

Od počátku se její spiritualita opírá o tři sloupy: adoraci, soucítění a evangelizaci. Za své duchovní centrum si komunita zvolila staré poutní město Paray-le-Monial, spojené s úctou k Ježíšovu srdci. Vybudovala zde dobře vybavené poutnické zázemí, prostory k ubytování a prostory pro menší i velké evangelizační akce. Každý rok se na programech pořádaných komunitou účastní více než 30 tisíc lidí.  V průběhu dalších let se komunita rozšířila do více než 60 států všech kontinentů. Má přes 10 tisíc členů, z toho je 230 kněží a 200 zasvěcených laiků. Je pevnou součástí katolické církve jako veřejné mezinárodní sdružení věřících podle kánonu 298–320 a 327–329/CIC. Kromě svých specifických komunitních služeb vede kněžský seminář a její kněží slouží ve farnostech.

Pierre Goursat neměl kolem sebe svatozář. Měl svá omezení a slabosti. Svou sílu však čerpal z hluboce kontemplativního života. Mluvil o sobě s velkou pokorou: „Jsem ubohý červíček.“ Odvolával se tak na slova biblického proroka Izajáše 41,13–14: „Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, držím tě za pravici, pravím ti: ,Neboj se, já jsem tvá pomoc.ʻByl moderátorem komunity do roku 1985. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu se pak už neúčastnil žádných dalších komunitních aktivit a prožil zbytek života v ústraní,  v modlitbě a adoraci Eucharistie. Zemřel v pondělí Svatého týdne, dne 23. května 1991.

V lednu roku 2010 byl Pierre Goursat prohlášen za Božího služebníka a v pařížské diecézi byl otevřen proces jeho blahořečení. První etapa shromažďování dokumentů a svědectví o svatosti jeho života skončila v prosinci 2015. Podařilo se sestavit objemný dokument o přibližně 12 tisících stran. Spis je sestaven z oficiální dokumentace od počátku procesu, z dokladů potvrzujících pověst svatosti Pierra Goursata a z více než 300 svědectví o milostech obdržených díky jeho přímluvě. Začala tedy druhá etapa procesu, vedená nyní Kongregací pro blahořečení a svatořečení v Římě.

Augustin Svoboda je emeritním profesorem lékařské biologie Masarykovy univerzity v Brně a člen komunity Emmanuel.

Psali jsme v Dingiru:

téma Nová hnutí v římskokatolické církvi, Dingir 8 (2), 2005.

Související příspěvky:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments