Současný americký prezident Joe Biden v neděli 21. července oznámil, že nebude v listopadu letošního roku obhajovat prezidentský mandát pro druhé funkční období. Místo toho pro příští prezidentskou volbu doporučil jako demokratickou kandidátku svou současnou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Zatímco Donald Trump je jasným republikánským kandidátem, demokraté o nominaci definitivně rozhodnou až na sjezdu 19. srpna. Proti Kamale Harrisové v tuto chvíli stojí asi šest dalších možných kandidátů. Zdá se však, že její podpora je mezi demokraty již nyní dostatečně vysoká. Všechna média nejčastěji skloňují to, že jako žena, míšenka, s pestrým náboženským zázemím (psali jsme podrobně zde), bude vůči Donaldu Trumpovi dostatečně kontrastní osobností, ale jako křesťanka bude zároveň reprezentovat hodnoty důležité pro konzervativnější voliče.
Na první pohled nabízí bohaté kulturně-náboženské prostředí i konzervativní křesťanské hodnoty také strategicky zvolený spolukandidát Donalda Trumpa, který se bude ucházet o post viceprezidenta. Je jím teprve devětatřicetiletý katolík, senátor za Ohio a autor knižního bestselleru[1] o problémech bílých Američanů z dělnické třídy James David Vance (rodným jménem James Donald Bowman). Jeho manželka Usha Chilukuri Vanceová se sice narodila v kalifornském San Diegu, ale jak napovídá její jméno, má indický původ a byla vychovávána v hinduistické tradici. Její rodiče přišli do Spojených států jako vědečtí pracovníci z indického státu Ándhrapradéš. J. D. a Usha Vanceovi jsou manželi od roku 2014 a mají spolu tři děti. Jako možná druhá dáma by mohla Usha Vanceová oslovit určitou část legálních přistěhovalců a jejich potomků. Již nyní průzkumy naznačují[2], že u jihoasijské populace ve Spojených státech vzbuzuje naději na větší ochranu proti vandalským útokům namířeným proti nim a projevům jejich kultury a náboženství ve veřejném prostoru, kterých v poslední době podle statistik přibývá.
O J. D. Vanceovi se z jeho výše zmíněné knihy dozvídáme, že se narodil skotsko-irsko-americkým rodičům ve městě Middletown mezi Cincinnati a Daytonem v unijním státě Ohio. Jeho původní příjmení bylo Bowman po biologickém otci. S tím se ale jeho matka brzy rozvedla a poté byl adoptován dalším manželem své matky. Vychováván byl ale spolu se sestrou převážně svými prarodiči Jamesem a Bovie Vanceovými, a proto si později vzal také dědečkovo příjmení Vance.
Jeho původní výchova byla katolická, ale spíše formální, a během vysokoškolských studií si prošel fází „rozzlobeného ateismu“, jak uvedl v rozhovoru pro The American Conservative. Postupem času našel cestu ke katolickému křesťanství, ale určitou dobu ho od vstupu do církve odrazovaly četné pedofilní kauzy a obavy o možné dopady na jeho děti.
Ke katolicismu oficiálně konvertoval v roce 2019. Hlásí se k myšlenkovému proudu tzv. katolického integralismu. V jeho centru stojí přesvědčení, že všechny aspekty společnosti, včetně právních, politických a ekonomických systémů, by měly být podřízeny katolickým morálním a etickým principům. Jeho zastánci proto usilují o co největší prolnutí církve a státu, potlačení sekularismu a soulad hodnot státu s náboženskými hodnotami katolické církve, vystupují proti liberalismu ve státě i církvi. Podle Vance je právě křesťanství odpovědí na existenciální otázky o americké identitě. Citujme z jeho přednášky v roce 2023: „Jsme zemí, která je většinově křesťanská nominálně, ale ne téměř většinově křesťanská, pokud jde o praxi. Jsme multikulturní, multietnická, multináboženská demokracie, která je silně vystavena ekonomickým silám globalizace, a myslím, že jsme ještě nepřišli na to, jak to sladit s nějakým základním smyslem toho, co to znamená být Američan v 21. století. Náhodou si myslím, že křesťanská víra je dobrým způsobem, jak na tuto otázku odpovědět.“[3]
Zástupcům americké katolické církve však připadají některé Vanceovy kroky přinejmenším paradoxní – postavil se například za dostupnost potratové pilulky Mifeprison či za masové deportace ilegálních imigrantů. To je sice v souladu s volebním programem republikánů, ale zase v rozporu se snahou Americké konference katolických biskupů o získání azylu pro co největší počet přistěhovalců. Potratové a imigrační zákony budou spolu s podporou Ukrajině či mezinárodním ochodem bezesporu velkými tématy nadcházející prezidentské kampaně.
Poznámky:
[1] VANCE, J. D. Hillbilly elegy: a memoir of a family and culture in crisis. New York, NY: HarperCollinsPublishers, [2016].
[2] KARMARKAR, Richa: As Usha Vance dazzles, Hindu Americans leaning further right than ever. Online. In: Religion News Service. Dostupné z: https://religionnews.com/2024/07/18/as-usha-vance-dazzles-hindu-americans-leaning-further-right-than-ever/. [cit. 2024-07-25].
[3] JENKINS, Jack a HERTZLER-MCCAIN, Aleja. Five faith facts about Trump’s VP pick, JD Vance. Online. In: Religion News Service. Dostupné z: https://religionnews.com/2024/07/15/five-faith-facts-about-j-d-vance/. [cit. 2024-07-25].
Náhledový obrázek: Usha a J. D. Vanceovi, převzato z RNS. Orig. fotografie AP Photo/Carolyn Kaste.
Psali jsme v Dingiru:
téma Náboženství ve Spojených státech v Dingiru 9 (2), 2006.
Související příspěvky: