Změna v celosvětovém vedení svědků Jehovových
Anthony Morris. Fotografie pochází z internetové prezentace Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi.

Jeden z nevyšších představitelů svědků Jehovových Anthony Morris III. byl 22. února 2023 odvolán z vedoucího sboru svědků Jehovových. Důvod nebyl uveden. Stručná zpráva se objevila na oficiálních stránkách Náboženské společnosti svědkové Jehovovi, ale byla během pěti dní odstraněna ze všech jazykových mutací rubriky „Aktuality“. Jméno Anthonyho Morrise i jeho fotografie zmizely z internetového článku, který pojednává o vedoucím sboru svědků Jehovových. Již následující den 23. února 2023 byl kompletně předabován pořad o vedoucím sboru v anglickém jazyce a informace o něm jako o členu vedoucího sboru postupně mizí. Videopořady, v nichž Morris vystupuje, a jeho životní příběh na stránkách svědků Jehovových zatím zůstává.

Jak již bylo v Náboženském infoservisu uvedeno, členství ve vedoucím sboru svědků Jehovových zaniká jen smrtí. V historii byly dosud pouze tři výjimky z tohoto pravidla: První byl v roce 1979 Ewart C. Chitty, který byl pravděpodobně obviněn z homosexuálního obtěžování mladíka spolubydlícího v jednom z amerických bételů (ubytoven svědků Jehovových). Druhou byl Raymond Victor Franz, který rezignoval z vedoucího sboru 22. května 1980 z důvodu svědomí. Třetí byl Leo K. Greenlees, který rezignoval v roce 1984 kvůli podezření z homosexuálního chování (homosexualitu svědkové Jehovovi ostře odsuzují a vystupují proti ní).

Posledním, kdo vedoucí sbor opustil, je tedy Anthony Morris. Je o něm známo například to, že měl potěchu ve velmi precizním popisu, co Bůh Jehova udělá s lidmi, kteří se nestanou jeho svědky: jejich život například sfoukne jako zápalku. Problém byl ale pravděpodobně jinde: v minulosti byl přistižen, jak nakupuje velké množství alkoholu v hodnotě stovek dolarů (video na toto téma je zde či zde), což se  po zveřejnění nahrávky na sociálních sítích stalo pro mnoho svědků Jehovových velkým problémem, protože jsou sami vedeni k odmítání alkoholu.

Členové vedoucího sboru řídí šest výborů. Výbor koordinátorů dohlíží na právní záležitosti a řeší následky živelných katastrof, případy pronásledování svědků Jehovových kvůli náboženskému přesvědčení a jiné naléhavé situace. Personální výbor pečuje o pracovníky bételů po celém světě a dohlíží na ně. Vydavatelský výbor má odpovědnost za výrobu a expedici literatury, za výstavbu budov, překladatelských kanceláří a sídel poboček. Služební výbor dohlíží na to, aby nauky svědků Jehovových byly rozšiřovány jednotně po celém světě. Vyučovací výbor dohlíží na správnou přípravu vyučování, které probíhá na shromážděních, na školách a prostřednictvím audio- a videoprogramů. A konečně redakční výbor se věnuje přípravě naukových materiálů v tištěné a digitální formě a kontroluje překladatelskou činnostech jazykových mutací internetových stránek svědků Jehovových.

Vedoucí sbor svědků Jehovových dosud sestával z osmi členů (viz zde) a byl teprve 18. ledna 2023 rozšířen na počet 10 členů (viz zde). Anthony Morris v něm působil od roku 2005. Při příležitosti ustanovení do této pozice bylo tehdy zveřejněno několik základních údajů o jeho životě.

Náhledová fotografie: zasedání vedoucího sboru s Anhonym Morrisem v čele je z ročenky pro rok 2014.

Psali jsme v Dingiru:

Téma časopisu Dingir 3/2009 „Vývoj společenství svědků Jehovových“, dostupné zde.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Jan šafránek
Jan šafránek
4. 4. 2023 12:44

ps: reakce na text (homosexualitu svědkové Jehovovi ostře odsuzují a vystupují proti ní), situace není absolutní, poslechněte si svědectví:
https://www.youtube.com/watch?v=goRakiSufXo , kde mimo jiné je zmíněna homosexualita a další, které jsou tolerovány nebo přikrývány.