Kauza cukrář Jack Phillips 2.0

Před časem jsme v Náboženském infoservisu (naposledy zde) sledovali soudní při, při níž šlo o neupečený svatební dort pro stejnopohlavní pár. Coloradský cukrář Jack Phillips jej odmítl vyhotovit s odvoláním na svou víru, jež mu brání zakázku přijmout. Spor trval od roku 2012 a uzavřel jej až o šest let později rozsudek Nejvyššího soudu USA, který dal obžalovanému za pravdu s odůvodněním, že coloradský soud, jenž původně Phillipse odsoudil za diskriminaci, nebral dostatečný ohled na jeho ústavou chráněné náboženské přesvědčení.

Pro majitele podniku Masterpiece Cakeshop skončil vleklý soudní spor, ale nikoliv samotné téma. V roce 2019 byla proti němu totiž vznesena žaloba nová. Důvodem byl opět neupečený dort, který měl být tentokrát součástí oslav tranzice z muže na ženu. Podle žaloby, podané transženou Autumn Scardinovou, se tímto podnikatel dopustil protizákonné diskriminace.

Novou žalobu jako jako v předešlém případě nejdříve projednávala Coloradská komise pro lidská práva (Colorado Civil Rights Commission). Ta v roce 2021 podobně jako v roce 2012 došla k závěru, že se Jack Phillips skutečně prohřešil proti antidiskriminačnímu zákonu (Colorado Anti-Discrimination Act) způsobem, jenž se vymyká zdůvodnění precedenčního rozsudku z roku 2018, a musí tak zaplatit pětisetdolarovou pokutu.

Pekař zastupovaný organizací Alliance Defending Freedom se hájil tím, že ozdobením dortu by byl autorem poselství, s nímž nesouhlasí. Proto se jako před lety proti rozsudku odvolal, ale coloradský odvolací soud na konci letošního ledna rozhodl, že tentokrát se na svobodu vyznání a projevu obžalovaný nemůže dovolávat. Výzdoba dortu totiž nenesla žádné poselství, s nímž by jeho tvůrce mohl nesouhlasit, protože upečení růžovo-modrého dortu není projevem žádného přesvědčení. Masterpiece Cakeshop skutečně původně přijatou zakázku odmítl, až když bylo upřesněno, k jakému účelu bude sloužit. „Dospěli jsme k závěru, že vytvoření růžového dortu s modrou polevou nemá ve své podstatě charakter vyjádření názoru a jakékoliv jeho sdělení či symbolika směrem k pozorovateli by nebyla přičítána samotnému pekaři,” stojí v odůvodnění rozsudku soudu.

The Cost of My Faith by Jack Phillips - Audiobook - Audible.com
O kauze Jacka Phillipse vyšla kniha.

ADF tento argument odmítla a proti soudnímu rozhodnutí se jménem svého klienta znovu odvolala. Považuje totiž kauzu za součást kampaně proti věřícímu podnikateli, kterou označila za šikanující a krutou, protože cílem zakázky nebyl vlastní dort, ale snaha pekaře dostat znovu před soud. „Člověk nemusí souhlasit s Jackovými názory, aby souhlasil s tím, že všichni Američané by měli mít svobodu vyjadřovat své názory, i když státní s nimi orgány nesouhlasí,“ prohlásil právník z ADF Jake Warner.

Naopak jeden z obhájců Scardinové John McHugh výnos odvolacího soudu přivítal, jelikož ve sporu jde o práva osob se změněným pohlavím. Ve Phillipsově podniku „prostě odmítají přání paní Scardinové nechat si upéct dort vyjadřující její status coby transženy, jelikož odmítají existenci transosob.”

Podle Religion News Service s přihlédnutím k dalším zdrojům (zde, zde, zde a zde).

Náhledová fotografie: The Washington Post.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan Štampach
Ivan Štampach
14. 2. 2023 11:40

Nesouhlasím s názorem cukráře na preference zakazníků. Měl by je respektovat. Nejeví se mi to tak, že by z křesťanské víry vyplývalo odsouzení lidí za stejnopohlavní partnerství nebo změnu pohlaví.

Myslím však, že vztah dodavatele a zákazníka je svobodný. Nikdo nemůže jedné straně bránit objednat a druhé straně objednávku přijmout. Kdyby si ten cukrář objednal vytištění plakátů odsuzujících homopartnerství a tranzici, mohla by mu to tiskárna také odmítnout vytisknout.

Ti lidé se mohou obrátit na jiného cukráře a jinou tiskárnu. Svoboda smluvního vztahu končí tam, kde je dodavatelský monopol a kde dodávka zboží nebo služby je pro odběratele zivotně důležitá.

Kolibřík
Kolibřík
Reply to  Ivan Štampach
15. 2. 2023 3:15

Můžete nám, prosím sdělit, kde ten pekař ODSUZUJE “lidí za stejnopohlavní partnerství nebo změnu pohlaví”?

Zdeněk Vojtíšek
Reply to  Kolibřík
15. 2. 2023 7:35

Je tam napsáno: “KDYBY si ten cukrář objednal vytištění plakátů odsuzujících homopartnerství a tranzici…”

Kolibřík
Kolibřík
Reply to  Zdeněk Vojtíšek
15. 2. 2023 10:12

Reaguji na tvrzení pana Štampacha o odstavec dříve v jeho komentáři, než jaký uvádíte, ve kterém podsouvá odsuzující postoj pana pekaře vůči daným osobám z důvodu jeho křesťanské víry a svědomí. Nevšiml jsem si nikde odsuzujícího postoje pana pekaře kvůli jeho křesťanské víře. Pokud naopak odsouzení někde projevil, budu rád za upřesnění. Z dosavadních zpráv šlo jen o jeho vyjádření nesouhlasu, nikoliv odsouzení, jak naopak píše pan Štampach.