Ledový muž dostal od diváků studenou sprchu

V pátek 15. července večer promluvil na hlavní scéně hudebního festivalu Colours of Ostrava známý propagátor otužování Wim Hof a strhl na sebe vlnu kritiky. Na pódium ho uvedla ředitelka akce Zlata Holušová a předala mu nově založenou cenu Gamechangers Awards. „Je to za změnu paradigmatu ve společnosti. V Hofově případě za pozitivní dopad na zdraví a psychiku lidí v době pandemie koronaviru,“[1] komentoval udělení mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Známý otužilec po předání ceny ještě před publikem čekajícím na koncert zpěvačky LP zahrál na kytaru, zazpíval a pronesl řeč, která přitáhla pozornost:

„Narodili jsme se vybaveni vším, co potřebujeme, abychom se stali kapitány našich duší, a je načase, abychom povstali jako válečníci světla… Nepotřebujeme nemocnice, nepotřebujeme farmaceutický průmysl. My jsme ta síla. Je načase, aby rodiče pochopili, že sami dovedeme přinést štěstí a sílu do každé rodiny na světě. Já jsem tu proto, že jsem žádnou školu nedokončil, a teď každým coulem své bytosti dokazuji všem univerzitám světa, že my ten svět dovedeme uzdravit sami.“[2]

Slova třiašedesátiletého Nizozemce byla diváky přijata velmi chladně a vysloužila si značnou nevoli na sociálních sítích. Mezi významnější kritiky vystoupení patří například článek Daniela Konráda, text Miroslava Němého nebo rozhovor s Miloslavem Šindelářem v DVTV.

Přebal knihy Ledový muž, nakladatelství Jota.

Wim Hof (*1959), známý také jako Ledový muž, se proslavil svými extrémními výkony: například se zapsal do Guinessovy knihy rekordů, když vydržel 112 minut stát v nádobě naplněné ledem, pouze v šortkách vystoupil na horu Kilimandžáro, uplaval 66 metrů pod ledem nebo zaběhl půlmaraton za polárním kruhem po sněhu bez bot. Vytvořil také takzvanou Wim Hofovu metodu (WHM), kterou stručně shrnuje ve své knize Ledový muž. Metoda se skládá ze tří pilířů: dýchání, meditace a otužování. První pilíř spojený s dechem zahrnuje několik cyklů 30–40 hlubokých nádechů, které jsou pak zakončeny prudkým výdechem a dlouhým zadržením dechu. Druhý pilíř má sloužit k přeprogramování vlastí mysli. Třetí pilíř zahrnuje otužování ve studené sprše.[3] Metoda má svou inspiraci v jógických dechových cvičeních, tibetské technice tummo a čínském cvičení taiči. WHM má mít mnoho zdravotních přínosů, mezi něž patří například lepší spánek, snížení stresu, zvýšení energie nebo posílení imunity. Hof však neváhá tvrdit, že jeho metoda má dokonce schopnost potlačit symptomy různých závažných onemocnění.[4]

WHM byla po ostravském festivalu rozebrána na blogu Institutu moderní výživy. Autoři potvrzují, že metoda stojí povětšinou na vědecky ověřených principech a může mít pozitivní vliv na lidské zdraví, ale zároveň upozorňují na její rizika a limity. Praktikování WHM může například způsobit ztrátu vědomí a ve spojení s plaváním již zapříčinila utonutí několika lidí. Autoři však nekritizují WHM jako takovou, ale spíš samotného Hofa za to, že sklouzává „na pole esoteriky a jeho extrémní výroky o léčbě rakoviny nebo Parkinsonovy choroby jsou jen ničím nepodložené a velmi nebezpečné spekulace“.

Výstup Ledového muže v Ostravě jistě snese srovnání s proslovem Karla Janečka na loňském předávání cen Českého slavíka. Dá se čekat, že vstupování charismatických osobností do veřejného prostoru, kde budou propagovat myšlenky new age a alternativní medicíny, nejsme svědky naposledy.

Poznámky:

[1] Jakub Pryček, „Ledový muž Wim Hof, Tři Tygři a LP, to byly největší pecky pátečního programu Colours of Ostrava“ (online), Patriotmagazin.cz, červenec 2022, cit. srpen 2022, dostupné online na: https://www.patriotmagazin.cz/ledovy-muz-wim-hof-tri-tygri-a-lp-to-byly-hlavni-hvezdy-patecniho-programu-colours-of-ostrava.

[2] Daniel Konrád, „Wim Hof a jeho ‚ne lékařům, ne vzdělávání‘. Věci, co člověk na Colours dříve neslyšel“ (online), Aktuálně.cz, červenec 2022, cit. srpen 2022, dostupné online na: https://nazory.aktualne.cz/komentare/wim-hof-ledovy-muz-ne-lekarum-vzdelavani-colours-of-ostrava/r~eb3c929405f311eda3c0ac1f6b220ee8/.

[3] Wim Hof, Ledový muž, Brno: Jota 2020, s. 96-98.

[4]„Wim Hof Method breathing“ (online), Wimhofmethod.com, cit. srpen 2022, dostupné online na: https://www.wimhofmethod.com/breathing-exercises.

Náhledová fotografie: Zleva Wim Hof a choreograf Yemi A.D. Foto ČTK.

Související článek:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments