Prezidentka amerických unitářů: „Jsem naplněna posvátným hněvem!“

Ve dnech 22. až 26. června se ve městě Portland v americkém státě Oregon konalo valné shromáždění amerických unitářů a univerzalistů. Do průběhu valného shromáždění zasáhla 24. června zpráva o rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států amerických zrušit platnost verdiktu případu Roeová vs. Wade. Ten od roku 1973 zaručoval všem ženám v USA právo na interrupci. Nicméně o tom, že Nejvyšší soud plánuje tento precedent zrušit, se vědělo již od počátku letošního května, kdy uniknuvší informace spustila lavinu demonstrací i politických a náboženských diskuzí.

Susan Frederick-Grayová při projevu v oregonském Portlandu. Zdroj: UU World.

Na rozhodnutí Nejvyššího soudu reagovala prezidentka americké Asociace unitářů a univerzalistů (Unitarian-Universalist Association) Susan Frederick-Grayová (*1976). Její projev byl nebývale ostrý, bojovný a osobní. Oproti umírněnému, smířlivému a racionálnímu tónu, ve kterém se projevy Susan Frederick-Grayové i jiných unitářských představitelů zpravidla nesou, působila její řeč překvapivě a ukazovala, jak palčivě je současná situace americkými unitáři vnímána.

Americké unitářské periodikum „UU World“ (Svět unitářů a univerzalistů) zveřejnilo na svých webových stránkách odkaz na čtyřminutové video se záznamem projevu Frederick-Grayové. Shromáždění kolem prezidentky amerických unitářů má charakter demonstrace a atmosféra je velmi napjatá. Sama Frederick-Grayová má na sobě žlutou štólu odkazující k unitářské kampani „Side with Love“ (Na straně lásky). Kampaň „Side with Love“ se snaží zapojit americké unitáře a jejich příznivce do společenského aktivismu – především na poli boje proti rasismu, sexismu, homofobii a ničení životního prostředí.

Frederick-Grayová v projevu razantně odsoudila rozhodnutí Nejvyššího soudu. Poukázala na to, že reprodukční práva jsou nerozlučně spjata s unitářskými zásadami: „Toto rozhodnutí Nejvyššího soudu omezující možnost volby porušuje naše hluboce zakořeněné náboženské přesvědčení. Přístup k interrupci a možnost volby jsou otázkou rovnosti pohlaví, tělesné autonomie, náboženské svobody a přístupu ke zdravotní péči – toto vše je letitou součástí náboženského učení unitářů a univerzalistů.“

V obzvlášť emotivním momentu svého projevu řekla: „Zuřím! Jsem naplněna posvátným hněvem!“ Dále upozornila na to, že již předtím, než verdikt v případu Roeová vs. Wade zaručil americkým ženám přístup k interrupci, se o totéž zasazovali američtí unitáři, a to i ve spolupráci s dalšími náboženskými organizacemi.

Prezidentka amerických unitářů zároveň poukázala na to, že omezení práva na interrupci zasáhne nejvíce tzv. BIPOC (Black, Indigenous and People of Colour) – tedy černochy, domorodce a lidi s barvou pleti jinou než bílou. Vyjádřila také názor, že zákaz se dotkne nejvíce chudých, mladých a trans-lidí.

Ve svém projevu použila i označení „křesťanský etno-nacionalismus“, pod který se pokusila shrnout politicko-náboženský proud, stojící za aktuálním zákazem potratů a další konzervativní agendou. Použití slova „křesťanský“ je možná v tomto kontextu nepatřičně generalizující. Jak ukázal průzkum agentury Pew Research Center (více v článku zde) většina křesťanů v USA legální interrupce podporuje. Výjimku tvoří pouze bílí evangelikálové. Dokonce i mezi americkými katolíky je přístup k interrupcím spíše liberální, stejně jako mezi černošskými evangelikály.

V sobotu 25. června odhlasovalo valné shromáždění amerických unitářů a univerzalistů drtivou většinou hlasů (99,7 %) dokument „We Do Not Consent: Rejecting Legal Challenges on Abortion“ (Nesouhlasíme: Odmítáme právní omezení potratů).

Intenzivní zapojení do společenského dění je pro americké unitářství charakteristické a v současné společenské, politické a náboženské krizi, která zmítá americkou společností, si unitáři vybrali své místo poměrně zřetelně. Aktuální situace přináší zostření rétoriky a posouvá americké unitářství ještě blíže ke společenské angažovanosti a politickým proudům liberálního a levicového charakteru. Projevu Susan Frederick-Grayové se kromě unitářů účastnili také členové organizace Plánované rodičovství v Oregonu nebo Demokratičtí socialisté Ameriky.

Zdroje: Unitarian Universalist Association, Wikipedia: Roe vs. Wade, Side with Love, UU World zde a zde, Vimeo: Unitarian Universalist Assoc.

Náhledový obrázek: Susan Frederick-Grayová, prezidentka Asociace unitářů a univerzalistů. Zdroj: Religion News Service

 

Související příspěvky:

Britští unitáři podpořili práva transgender lidí.

Sto let českého unitářství.

Spojené státy rozděleny kvůli potratům.

Texaský zákon proti potratům rozděluje náboženskou scénu v USA.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments