Zemřel abune Antonios, šestnáct let vězněný patriarcha Eritrejské pravoslavné církve

Abune Antonios, vězněný patriarcha Eritrejské pravoslavné církve Tewahedo a nejdéle držený vězeň svědomí v africkém prostoru, zemřel 9. února 2022 ve věku 94 let.

V domácím vězení v eritrejském hlavním městě Asmaře setrvával od svého zadržení v roce 2006. Bylo to jen dva roky po jeho jmenování historicky třetím patriarchou Eritrejské pravoslavné církve, která se oddělila od etiopské po osamostatnění Eritreje od Etiopie. Po dobu šestnácti let byl držen v izolaci na příkaz tamního diktátora, prezidenta Isaiase Afwerkiho, za svůj odpor vůči vládním zásahům do církve. Na jeho místo byl dosazen abune Dioskoros. Své sesazení patriarcha Antonios nikdy neuznal a neuznávala ho ani nejvyšší autorita orientálních pravoslavných církví v Africe, alexandrijský papež Koptské pravoslavné církve Šenuda III. Za patriarchu Eritrejské pravoslavné církve označoval papež Šenuda až do své smrti roku 2012 abune Antoniose.

Abune Antonios měl i po tak dlouhé době věznění a naprosté izolace mnoho příznivců a jeho smrt ve vazbě pravděpodobně ještě eskaluje rozkol v Eritrejské pravoslavné církvi, který vyvolalo právě jeho sesazení a špatné zacházení s ním po dobu věznění. Bylo mu odepřeno právo na bohoslužby a nebyli mu povoleni žádní návštěvníci – jeho následovníci, duchovenstvo ani příbuzní. Nedostal ani šanci stanout před soudem či své věznění u soudu napadnout. V roce 2019 ho navíc biskupové Svatého synodu církve Tewahedo exkomunikovali a obvinili ho z hereze.

„Je velká škoda, že patriarcha zemřel ve vazbě. Nebyl důvod, aby ho eritrejská vláda zadržovala,“ řekl pro Religion News Service Francis Kuria, generál Africké rady náboženských vůdců.

Arcibiskup Angaelos z Koptské ortodoxní církve v Londýně oznámil patriarchovu smrt na sociálních sítích s tím, že zemřel po dlouhém boji s nemocí, a poznamenal, že jeho boj s nespravedlností byl ještě delší a bolestivější. Antonios byl pohřben 10. února v klášteře, ke kterému patřil. U místa jeho posledního odpočinku se shromáždil velký dav a mnozí lidé podle zpráv cestovali na dlouhé vzdálenosti pěšky, aby se mohli s patriarchou rozloučit právě na tomto místě. „Modlíme se za spočinutí pro jeho svatost a útěchu a podporu pro naše eritrejské pravoslavné sestry a bratry v Eritreji, Británii a po celém světě,“ napsal Angaelos.

„Navzdory šestnácti letům neustálého nátlaku, špatného zacházení a pomluv patriarcha nikdy neslevil. Místo toho se rozhodl chránit integritu a doktrínu církve, která mu byla svěřena, za cenu ztráty svobody a pohodlí ve stáří,“ řekl Mervyn Thomas, zakladatel a prezident organizace Christian Solidarity Worldwide v prohlášení z 10. února.

Patriarchova smrt ve vazbě také oživí zájem o stav náboženské svobody v této africké zemi. Eritrejský autoritářský režim je jedním z nejrepresivnějších na světě, často svévolně zatýká, zadržuje a vězní obyvatele kvůli jejich náboženskému vyznání. Eritrea je již dlouho na seznamu států, kde jsou ve vysoké míře porušovány náboženské svobody, který zpracovává Ministerstvo zahraničí Spojených států. V žebříčku organizace Open Doors, která se zaměřuje konkrétně na pronásledování křesťanů, byla Eritrea v loňském roce uvedena na šestém místě. O loňské zprávě organizace o stavu pronásledování křesťanů ve světě jsme psali zde. V současné době jsou zákonem povolenými náboženskými skupinami pouze Římskokatolická církev, Koptská ortodoxní církev, sunnitský islám a Evangelická církev v Eritreji. Podle dostupných informací je aktuálně vězněna řada náboženských autorit pravoslavného a evangelikálního spektra křesťanství i ze společenství svědků Jehovových.

V souvislosti se smrtí patriarchy Antoniose zaznívají především ze strany lidskoprávních organizací a zahraničních náboženských vůdců hlasy vyzývající eritrejskou politickou reprezentaci, aby stav náboženské svobody v zemi co nejdříve napravila: „Apelujeme na vládu Eritreje, aby vytvořila příznivé prostředí, kde bude plně uplatňována svoboda náboženského vyznání a přesvědčení. Neměl by být důvod věznit lidi pro jejich víru. Vláda by měla podporovat náboženské vůdce jako partnery,“ řekl Kuria. Podle něj je problém v Eritreji v tom, že vláda potlačuje jakékoli alternativní hlasy – dokonce i ty velmi mírné a konzervativní – aby si udržela postavení jediné autority v zemi.

Mervyn Thomas vyzval státy světa, aby ctily patriarchův odvážný postoj v boji za svobodu vyznání tím, že podnítí úsilí zajistit propuštění tří pravoslavných kněží, o které se Antonios zasazoval, a tisíců dalších osob zadržovaných kvůli svědomí, náboženství a přesvědčení.

Podle článku Religion New Service a s využitím příspěvků Christian Solidarity Wordwide, BBC a Wikipedia.en.

Náhledová fotografie: Patriarcha Antonios. 

Psali jsme v Dingiru:

téma 4/2015: Náboženství v současné Africe

Související příspěvky:

Open Doors: Perzekuce křesťanů ve světě stále na vzestupu, nejhorší situace je v Afghánistánu

Náboženský svět v roce 2021

Africké čarodějnictví 1/2: Kořeny

Etiopská Lalibela: kostely zapuštěné v zemi a svatí muži v růžových dekách

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments