Zemřel James Randi, formující osobnost skeptického hnutí

V úterý 20. října zesnul James Randi ve věku 92 let. Byl kouzelníkem, spoluzakladatelem amerického skeptického hnutí a odborníkem na odhalování podvodného provádění paranormálních schopností. V roce 1965 vyhlásil „One Million Dollar Paranormal Challenge“, výzvu, která navazovala na práci jeho velkého vzoru Harryho Houdiniho. V rámci této výzvy hledal a testoval osobnosti, které tvrdily, že opravdu mají nadpřirozené schopnosti. Po padesáti letech bez výsledku výzvu ukončil.

James Randi navštívil Prahu roku 2017 při příležitosti mezinárodního kongresu skeptiků.

V žaludku mu leželi obzvlášť charismatičtí pastoři, kteří tvrdili, že léčí silou Boží. Jedním z nich byl Peter Popoff. Popoff byl v 80. letech jedním z nejpopulárnějších uzdravujících kazatelů („faith healers“) a za rok si vydělal dle odhadů až 4 miliony dolarů. Na jeho uzdravovací akce chodily stovky lidí a on přesně věděl nejen, jak se jmenují, ale i s jakým zdravotním problémem přišli, a znal detaily z jejich života.

Randi a jeho tým si na jednu z akcí Popoffa vzali radioskener a zjistili, že mu informace do ucha našeptává Popoffova manželka. Při vstupu účastníci vyplňovali formulář, který obsahoval kolonky na všechny údaje, o nichž pak Popoff tvrdil, že je má z nadpřirozeného zdroje. Přestože nahráli, jak mu manželka Elizabeth Armstrongová přeříkává všechny informace, dodnes se v USA můžeme potkat s Popoffem u televizních obrazovek. Po ukončení kariéry uzdravovacího kazatele se stal televangelistou. Randi po prozkoumávání dalších osobností tohoto světa vydal v roce 1987 knihu „The Faith Healers“, ve které rozebírá a odhaluje metody zázračných uzdravovatelů.

James Randi se věnoval odhalováním podvodů v řadě oblastí, obzvlášť pak mezerám ve vědeckých výzkumech nadpřirozených jevů a dovedností. Žádné formální vzdělání neměl, utekl v sedmnácti letech k cirkusu, ale jeho jedinečná perspektiva vycházející právě ze zkušeností práce kouzelníka mu umožnila nahlédnout tam, kam oko vědce, který je nakonec přece jen divák, nedohlédlo.

V roce 2015 měl premiéru životopisný film „An Honest Liar“ (Upřímný lhář) o Randim. Randi totiž rád totiž říkával, že kouzelník je tím nejupřímnějším člověkem na světě – řekne, že vás podvede, a pak to udělá.

Náhledová fotografie autorky z Randiho návštěvy v Praze roku 2017.

Související článek:

James Randi v Praze na snídani skeptiků.

Související téma:

„Atheismus“, Dingir 12 (2), 2009, text celého čísla je zde.

Další články o návštěvě Jamese Randiho v Praze roku 2017:

Jak odhalit šarlatána. Rozhovor se skeptickou legendou, úžasným Randi.

Vzpomínka na Jamese Randiho.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
J. Čížek
J. Čížek
26. 10. 2020 10:56

Pokud riskujete milión dolarů, uděláte vše pro to, abyste o něj nepřišli. V Randiho případě bylo větší než malé množství lidí předem vyloučeno z testování a uchyloval se i k úhybným manévrům a lžím. Pár příkladů: (odkaz neprošel) Na to, aby se v mých očích Randi zdiskreditoval, stačilo video, kde se zcela vážným výrazem podvedl studenty ve třídě, jimž rozdal “jejich” horoskop (ve skutečnosti stejný, velmi obecný horoskop na jedné stránce A4), přiměl je “najít se v něm” a pak vítězoslavně prohlásil, že horoskopy jsou tak vágní, že kterýkoli horoskop “sedí” na kteroukoli náhodně vybranou osobu. Tento trik však funguje jen na lidi, kteří za… Číst dále ->

Mila
Mila
23. 10. 2020 20:00

To je škoda. Život měl dlouhý a užitečný.