Vyjádření kolegy Klimenta Mrázka, jenž je autorem tohoto článku, se mi nepodařilo získat. Za situace, kdy jeho článek vzbudil rozruch a kdy dostávám dopisy, které tento rozruch odrážejí, se cítím povinen napsat čtenářům okolnosti toho, jak jsem se podílel na zveřejnění článku a jaký je systém práce Náboženského infoservisu.

Připomínám, že jsem šéfredaktorem tištěného časopisu Dingir. V Náboženském infoservisu mám funkci redaktora, šéfredaktorem je dr. Miloš Mrázek. Spolu s některými dalšími autory se účastníme práce jak redakční rady tištěného Dingiru, tak Náboženského infoservisu. Jak je zřejmé z tiráže tištěného Dingiru a z článku „O nás“ Náboženského infoservisu, jedná se ale o dvě oddělené aktivity – zdaleka ne každý, kdo je angažován v jedné z nich, je činný také ve druhé.

O záměru pana kolegy Klimenta Mrázka publikovat tento článek jsem předem věděl. Vyjádřil jsem, že s publikací v zásadě souhlasím, abych ho motivoval k další práci. Dále jsem vyjádřil dvě pochybnosti nad článkem, a to (1) zda přináší něco nového, co v českých médiích doposud nebylo zveřejněno, a (2) zda se článek skutečně týká náboženské problematiky, aby se hodil do Náboženského infoservisu. Požádal jsem o úpravu. V další korespondenci jsem byl ujištěn o relevanci článku z hlediska náboženství a o tom, že přináší nové, v českých médiích nezveřejněné informace. Požádal jsem, aby perspektiva článku byla změněna, a důraz tak nezůstal na vysokém trestu pro antihomosexuálního aktivistu, nýbrž právě na tom, co je pro Náboženský infoservis relevantní. Ne ve všem mi autor vyhověl. Původní verze článku byla doplněna o faktické informace, ale perspektiva článku a jeho název zůstaly při starém. Poslední slovo při jeho uveřejnění měl samozřejmě šéfredaktor.

Dingir je 23 let časopisem, který neodmítá názorovou pluralitu, ale naopak ji podporuje. V podobném duchu je veden i Náboženský infoservis. Ve zmíněném článku „O nás“ je napsáno toto: „Vlastní názory a postoje jsou samozřejmě obohacující, ale ani v této rubrice nesmí jít o jakoukoli propagaci. … dbáme na náboženskou, ideologickou i politickou neutralitu … Věříme, že smysl Náboženského infoservisu je v tom, že – ostatně podobně jako tištěný Dingir – ponechá utváření názorů a postojů na čtenáři.“

Kvůli zásadnímu postoji názorové plurality velmi vítáme reakce čtenářů. Dáváme jim prostor především v komentářích k článku. Pochybnosti o kvalitě informací, o záměrech autora, o únosné nebo neúnosné míře autorovy předpojatosti, o vhodnosti článku pro Náboženský infoservis apod. jsou zcela na místě právě v těchto komentářích. Tam je také možné na ně odpovědět, což jako autoři děláme zcela běžně a s užitkem při tom revidujeme fakta i své postoje. Jinou možností je napsat samostatný článek a uveřejnit ho v Náboženském infoservisu v rubrice „Reflexe“.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Fišer
Adam Fišer
29. 12. 2019 20:17

Níže uvedený komentář jsem vložil pod příspěvek NID na Facebooku a sem ho pouze kopíruji. ————————– Byl bych opravdu nerad, kdyby papírový Dingir i online Náboženský infoservis podlehly nátlaku k nějaké (auto)cenzuře jen proto, že píší o LGBT v takto kontroverzním kontextu. “Dále jsem vyjádřil dvě pochybnosti nad článkem, a to (1) zda přináší něco nového, co v českých médiích doposud nebylo zveřejněno, a (2) zda se článek skutečně týká náboženské problematiky, aby se hodil do Náboženského infoservisu. (…) Požádal jsem, aby perspektiva článku byla změněna, a důraz tak nezůstal na vysokém trestu pro antihomosexuálního aktivistu, nýbrž právě na tom, co je pro… Číst dále ->