Prohlášení šéfredaktora časopisu Dingir k článku „16 let vězení čeká muže, který spálil duhovou vlajku visící na kostele“

Vyjádření kolegy Klimenta Mrázka, jenž je autorem tohoto článku, se mi nepodařilo získat. Za situace, kdy jeho článek vzbudil rozruch a kdy dostávám dopisy, které tento rozruch odrážejí, se cítím povinen napsat čtenářům okolnosti toho, jak jsem se podílel na zveřejnění článku a jaký je systém práce Náboženského infoservisu.

Připomínám, že jsem šéfredaktorem tištěného časopisu Dingir. V Náboženském infoservisu mám funkci redaktora, šéfredaktorem je dr. Miloš Mrázek. Spolu s některými dalšími autory se účastníme práce jak redakční rady tištěného Dingiru, tak Náboženského infoservisu. Jak je zřejmé z tiráže tištěného Dingiru a z článku „O nás“ Náboženského infoservisu, jedná se ale o dvě oddělené aktivity – zdaleka ne každý, kdo je angažován v jedné z nich, je činný také ve druhé.

O záměru pana kolegy Klimenta Mrázka publikovat tento článek jsem předem věděl. Vyjádřil jsem, že s publikací v zásadě souhlasím, abych ho motivoval k další práci. Dále jsem vyjádřil dvě pochybnosti nad článkem, a to (1) zda přináší něco nového, co v českých médiích doposud nebylo zveřejněno, a (2) zda se článek skutečně týká náboženské problematiky, aby se hodil do Náboženského infoservisu. Požádal jsem o úpravu. V další korespondenci jsem byl ujištěn o relevanci článku z hlediska náboženství a o tom, že přináší nové, v českých médiích nezveřejněné informace. Požádal jsem, aby perspektiva článku byla změněna, a důraz tak nezůstal na vysokém trestu pro antihomosexuálního aktivistu, nýbrž právě na tom, co je pro Náboženský infoservis relevantní. Ne ve všem mi autor vyhověl. Původní verze článku byla doplněna o faktické informace, ale perspektiva článku a jeho název zůstaly při starém. Poslední slovo při jeho uveřejnění měl samozřejmě šéfredaktor.

Dingir je 23 let časopisem, který neodmítá názorovou pluralitu, ale naopak ji podporuje. V podobném duchu je veden i Náboženský infoservis. Ve zmíněném článku „O nás“ je napsáno toto: „Vlastní názory a postoje jsou samozřejmě obohacující, ale ani v této rubrice nesmí jít o jakoukoli propagaci. … dbáme na náboženskou, ideologickou i politickou neutralitu … Věříme, že smysl Náboženského infoservisu je v tom, že – ostatně podobně jako tištěný Dingir – ponechá utváření názorů a postojů na čtenáři.“

Kvůli zásadnímu postoji názorové plurality velmi vítáme reakce čtenářů. Dáváme jim prostor především v komentářích k článku. Pochybnosti o kvalitě informací, o záměrech autora, o únosné nebo neúnosné míře autorovy předpojatosti, o vhodnosti článku pro Náboženský infoservis apod. jsou zcela na místě právě v těchto komentářích. Tam je také možné na ně odpovědět, což jako autoři děláme zcela běžně a s užitkem při tom revidujeme fakta i své postoje. Jinou možností je napsat samostatný článek a uveřejnit ho v Náboženském infoservisu v rubrice „Reflexe“.

 1
Budeme rádi, když napíšete přínosný komentář

avatar
1800
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Adam Fišer Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Adam Fišer
Host
Adam Fišer

Níže uvedený komentář jsem vložil pod příspěvek NID na Facebooku a sem ho pouze kopíruji. ————————– Byl bych opravdu nerad, kdyby papírový Dingir i online Náboženský infoservis podlehly nátlaku k nějaké (auto)cenzuře jen proto, že píší o LGBT v takto kontroverzním kontextu. “Dále jsem vyjádřil dvě pochybnosti nad článkem, a to (1) zda přináší něco nového, co v českých médiích doposud nebylo zveřejněno, a (2) zda se článek skutečně týká náboženské problematiky, aby se hodil do Náboženského infoservisu. (…) Požádal jsem, aby perspektiva článku byla změněna, a důraz tak nezůstal na vysokém trestu pro antihomosexuálního aktivistu, nýbrž právě na tom, co je pro Náboženský infoservis relevantní.” Tyto požadavky jdou… Číst vice »