Skutečnost, že sdílená víra se v náboženském společenství obvykle časem poněkud proměňuje, jistě není nijak překvapivá. V okrajových společenstvích se specifickými, originálními doktrínami ovšem může být taková změna i dramatická.
Nauka o pozemské a nebeské naději svědků Jehovových je výrazně odlišná od eschatologických koncepcí ostatních křesťanských církví. Týká se doby očekávaného „pozemského ráje“, která má podle víry svědků (a v tom se ještě shoduje s dalšími konzervativními evangelikály) nastat po závěrečné apokalyptické bitvě mezi božskými a protibožskými silami a trvat tisíc let. Do této doby ovšem vstoupí podle svědků dvě „třídy“ skutečných křesťanů: třída těch, kdo měli „pozemskou naději“ bude „žít věčně v pozemském ráji“, zatímco třída „pomazaných“, kteří měli „nebeskou naději“, bude spolu s Ježíšem a dalšími vzkříšenými biblickými osobnostmi tomuto „pozemskému ráji“ vládnout z nebes. Na základě slov z poslední knihy křesťanské Bible (Zjevení Janovo 7,4 a 14,1–3) má být křesťanů s „nebeskou nadějí“ od doby Ježíše až dosud celkem 144 tisíc.
Tuto nauku uvedl do hnutí svědků Jehovových jejich druhý prezident Joseph F. Rutherford (1869–1942) v roce 1935. Šlo o stěžejní nauku, která měla odlišit svědky Jehovovy od stávajících církví a zároveň od mnoha odpadlých skupin, které Rutherforda neuznávaly a nadále se orientovaly na jeho předchůdce a zakladatele společenství Charlese Taze Russella (1852–1916). Rutherfordovi svědkové Jehovovi se samozřejmě počítali ke skutečným křesťanům minulých dob a v době vyhlášení nauky deklarovalo 52 465 z nich, že mají „nebeskou naději“, a patří tedy k „ostatku pomazaných“.
Tento počet v dalších letech klesal (hlavně kvůli úmrtím) a roku 2005 se zmenšil až na 8 524. V několika letech před tímto rokem počet nakrátko vzrostl o desítky lidí především z nových misijních oblastí, kde se někteří k této naději přihlásili. Tyto občasné případy nepatrného růstu ovšem po roce 2005 vystřídal masivní nárůst, jehož prozatímním výsledkem je 18 564 členů vyznávajících nebeskou naději roku 2017. Nárůst počtu pomazaných ve srovnání s celkem stabilním počtem křtů je možno detailně sledovat zde v tabulce.
V počátcích tohoto náhlého růstu se ve společenství svědků hledělo na nové pomazané s podezřením. Na věkově mladší z nich nahlíželi představitelé svědků v některých případech dokonce jako na duševně nemocné. To ovšem nestačilo – růst bylo třeba vysvětlit precizněji. Časopis Strážná věž z 1. května 2007 proto zdůraznil, že již od roku 1966 se v organizaci věří, že výběr křesťanů s nebeskou nadějí skončil v roce 1935 a že každý nový pomazaný je pouze náhradou za toho, který se po roce 1935 prokázal jako nevěrný. Další článek na toto téma vyšel ve studijním vydání stejného časopisu v lednu 2016 a je dostupný zde. Toto vysvětlení se ovšem zdá také jako nedostatečné. Je pravděpodobné, že organizace přijde v brzké době s radikálně novým pohledem na staré učení o 144 tisících pomazaných.
Nebyla by to zdaleka první zásadní změna některé z doktrín. Příkladem může být změna nauky o civilní službě. Civilní službou umožňují některé země vyhnout se vojenské službě. Vzhledem k tomu, že vojenská služba je mezi svědky přísně zakázána, zdála by se civilní služba jako vhodné východisko právě pro ně. Do roku 1996 ovšem organizace svědků zakazovala svým členům i civilní službu. Pak byl zákaz náhle odvolán (Strážná věž 1996/9, s. 15). Změna nauky v tomto případě ovšem neznamenala změnu postoje k těm, kteří byli kvůli ní z organizace vyloučeni: tento postoj zůstal nadále jednoznačně odmítavý (viz dopis českého ústředí svědků Jehovových zde). Postupně (a nikoli takto radikálně) se mění například také nauka svědků o krvi nebo nauka o takzvané generaci roku 1914.
Změny nauky je možné vidět v kontextu dalších změn, jimiž světová organizace svědků Jehovových prochází a o nichž komplexně pojednalo téma časopisu Dingir 9 (3), 2008, od strany 84 dále.
Fotografie křtu svědků Jehovových: autor.
Související články:
Svědkové Jehovovi v Indii se soudí kvůli hymně v kinech: zde.
Perzekuce svědků Jehovových v Rusku: zde.
Svědkové Jehovovi dále redukují své tiskoviny: zde.
Svědkové Jehovovi v Německu usilují o stažení knihy z trhu: zde.