Přední český breatharián pod palbou kritiky

Petr Tichý patří mezi nejznámější propagátory pránické výživy neboli breathariánství v České republice. Pravidelně pořádá semináře, na kterých účastníky učí, jak žít pomocí univerzální vitální energie neboli prány, a tudíž bez potřeby přijímat potravu nebo tekutiny. Facebookový profil „Petr Tichý – Prána“ sleduje přes 1 500 lidí.

Breathariánství, zvané také inedia (latinsky půst), je životní styl a duchovní směr, založený na přesvědčení, že je možné žít pouze ze všudypřítomné vitální energie, v sanskrtu zvané prána. Pokud je člověk ve správném stavu vědomí a zná metody přechodu na pránickou stravu (tyto metody právě Petr Tichý vyučuje), může podle breathariánství žít trvale bez jídla; podle některých výkladů dokonce i bez vody. Breathariánství je od svých počátků vystaveno silné kritice vědecké komunity. Breathariáni jsou většinovou společností zpravidla vnímáni jako podvodníci.

Jednotliví breathariáni jsou průběžně podrobováni vědeckým zkoumáním. Mezi nejslavnější patří sledování známé australské breathariánky Jasmuheen, vlastním jménem Ellen Greveová (*1957). Ta tvrdila, že roky nejí a nepije, a byla podrobena nepřetržitému pozorování v hotelovém pokoji. Po čtyřech dnech začala jevit silné známky podvýživy a dehydratace, experiment byl tedy ukončen. Zkoumán byl rovněž indický jógin Prahlad Džání (1929–2020). Během opakovaných pozorování u něj nebyly zaznamenány žádné negativní tělesné změny. Pozorování Prahlada Džáního však byla některými vědci kritizována jako neobjektivní a zaujatá ve prospěch jógina. Pozorována byla i katolická stigmatička Terezie Neumannová (1898–1962), která údajně přijímala pouze eucharistii a žádnou jinou stravu. V jejím případě však šlo o sledování malým okruhem lidí a podle pravidel katolické církve, bez přítomnosti odborníků.

Dne 24. června zveřejnil známý propagátor alternativní spirituality v Česku Igor Chaun (*1963) na svém kanále GoschaTV1 téměř hodinu a půl dlouhý rozhovor se dvěma lidmi, představenými pouze křestními jmény, kteří z duchovního hlediska a z hlediska alternativní medicíny kritizují působení Petra Tichého. Ve videu dojde jak na analýzu průběhu seminářů Petra Tichého (přítomná žena se jich osobně účastnila), tak i na jeho životní styl.

Na rozhovor navazuje další video z 26. června, ve kterém mluví již sám Igor Chaun a vysvětluje svůj pohled na kontroverzní působení Petra Tichého. Jak nasvědčují výpovědi účastníků seminářů, Petr Tichý sice učí přechod na pránickou stravu, zároveň ale otevřeně přiznává, že pravidelně konzumuje arašídové oříšky, několikrát denně pije kávu a na seminářích prodává a rovněž hojně konzumuje své vlastní „pránické“ víno.

Petr Tichý žije v rozporu s hlavním předpokladem tradičně chápaného breathariánství, totiž naprostou abstinencí od stravy. Zároveň ovšem můžeme jeho učení chápat jako novou, volnější koncepci breathariánství, kdy člověk převážně „žije z prány“, ale nebrání mu to v konzumaci menších objemů kalorie obsahujících nápojů (káva, víno) či přímo jídla (arašídy). Sám Petr Tichý zdůvodňuje konzumaci výše uvedených produktů dvěma důvody: jednak se chce během dne na něco těšit, jednak chce udržovat v chodu trávicí trakt, který by bez přijmu potravin přestal fungovat. Své pojetí pránické výživy prezentoval například v rozhovoru pro Příznaky transformace.

Na problematičnost působení Petra Tichého upozornil již v roce 2019 novinář časopisu Reflex Jiří X. Doležal (*1965). Doležal se s Tichým sešel v kavárně a hned na začátku byl zaujat tím, že si pořadatel seminářů o pránické výživě objednal kávu s mlékem. Ze setkání Doležala a Tichého existuje video, dostupné zde.

Velmi emotivně působí dotaz na facebookovém profilu Petra Tichého, kde matka obávající se o zdraví své dcery, praktikující „pránický přechod“ podle Petra Tichého, prosí o radu. Ženě se bohužel od Tichého odpovědi nedostalo. Screenshot z facebooku zveřejňuje rovněž Igor Chaun ve svých videích.

Breathariánství je náboženský koncept, existující v současné době spíše na periferii alternativní spirituality. Jak se zdá, breathariánství není ideový monolit, ale má více směrů a výkladů. Petr Tichý se podle všeho snaží nahradit striktně chápané breahariánství („nejíst, nepít“) novým, volnějším pojetím, ve kterém menší příjem stravy a tekutin není na překážku pránickému stylu života. Obdobné fenomény jako breathariánství se vyskytují i v jiných náboženstvích, například v hinduismu (Prahlad Džání) nebo křesťanství (Terezie Neumannová).

Z hlediska prostředí české alternativní spirituality je kauza Petra Tichého zajímavá i tím, že aktuálním iniciátorem jeho kritiky je Igor Chaun, tentýž muž, který na své Gošárně roku 2018 dal Petru Tichému prostor promluvit, a který tak zahájil jeho kariéru „pránického učitele“. Chaun se nyní staví k Tichému silně kriticky a ve svých videích zdůrazňuje „zdravý selský rozum“ a kritický přístup k „duchovním“ autoritám.

Náhledová fotografie: Petr Tichý, Reflex.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prahlad_D%C5%BEani.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jasmuheen.

https://www.reflex.cz/clanek/reportaze/93163/muz-ktery-neji-nepije-a-pracuje-u-toho-na-stavbe-cesky-breatharian-tvrdi-ze-zije-jen-z-volne-energie.html.

https://www.youtube.com/watch?v=GFR74rG2a6U&ab_channel=GoschaTV1.

https://www.youtube.com/watch?v=aMNtkTT9vsc&ab_channel=GoschaTV1.

https://www.reflex.cz/clanek/reportaze/93163/muz-ktery-neji-nepije-a-pracuje-u-toho-na-stavbe-cesky-breatharian-tvrdi-ze-zije-jen-z-volne-energie.html.

https://www.youtube.com/watch?v=jX5GgG07ZOI&ab_channel=P%C5%99%C3%ADznakytransformace.

Psali jsme v Dingiru:

Martin Kořínek, Jasmuheen nehladoví, Dingir 15 (3), 2012, s. 84–85.

Tomáš Novotný, Problém hladu vyřešen, Dingir 2 (3), 2012, s. 18.

téma New AgeDingir 6 (2), 2003 (text celého čísla).

téma Nenáboženská spiritualitaDingir 22 (3), 2019 (upoutávka a několik článků).

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments