Náboženství na cestách: tradicionalisté v Jaidhofu

Redakčním článkem připomínáme čtenářskou soutěžní sérii „Náboženství na cestách“. O článcích a odměně pro autory se píše zde. 

Kaple svatého Josefa u zámku v Jaidhofu. Svatý Josef jako patron tradiční rodiny je v FSSPX velmi ctěn. Fotografii je možné zvětšit.

V Dolním Rakousku, asi 30 kilometrů od hranic s Českem, leží u městečka Gföhl malá obec Jaidhof. Je významná pro českou část římskokatolického tradicionalistického společenství Kněžského bratrstva svatého Pia X. (FSSPX). V tamním zámku je totiž sídlo rakouské provincie Bratrstva, jejíž kněží se starají o konzervativní katolíky nejen v Rakousku, ale i v Česku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a na Slovensku. Rakouský distrikt je jedním ze 14 distriktů dnes už celosvětového společenství. Zámek pochází z 18. století a Bratrstvu slouží od roku 1985. Po smrti majitelky roku 2003 připadl Bratrstvu jako dědictví.

Tradicionalismus přivedl společenství FSSPX až za okraj římskokatolické církve, byť jednání o to, aby tito katolíci vstoupili do plného společenství s římskou církví jsou stále živá. Sami tradicionalisté se za římské katolíky považují, ale nesouhlasí se změnami, jimiž církev prošla po II. vatikánském koncilu (konal se v letech 1962–1965), zvláště s novým mešním řádem. Jsou přesvědčeni, že vedení církve podlehlo na tomto koncilu tlaku modernistů a liberálů. Právě proto se svým názvem hlásí k papeži Piovi X. (v úřadu 1903–1914), který proti vlivu modernismu na církev velmi tvrdě zakročil.

U nás je ovšem Kněžské bratrstvo svatého Pia X. registrováno jako samostatná církev. Jeho kněží působí na území Česka už od roku 1990 či 1991. Roku 2011 vznikl prioriát v Brně a roku 2018 byl povýšen na děkanát. Priorem, který podléhá superiorovi (představenému distriktu), je v Česku farář Tomáš Stritzko. Podle posledního Informačního letáku se bohoslužby Bratrstva u nás konají na 11 místech.

Více o FSSPX: Religionistická encyklopedie.

Psali jsme v Dingiru:

Miloš Mrázek, Lefebvrovo hnutí na křižovatce, Dingir 12 (1), 2009.

Miloš Mrázek, Bratrstvo jako nová církev? Cesta Kněžského bratrstva k registraci jako náboženské společnosti“, Dingir 21 (2), 2018.

téma Konzervativní a progresivní podoby náboženství, Dingir 9 (3), 2006.

Související články:

Před sto patnácti lety se narodil Marcel Lefébvre

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. je registrovanou náboženskou společností

Sdílet:
Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments