Evangelikálové podepisují prohlášení na podporu vědeckých poznatků o COVID-19

Už téměř 7 tisíc evangelikálů z různých částí světa podepsalo Křesťanské prohlášení o vědě pro pandemickou dobu (angl. A Christian Statement on Science for Pandemic Times), které bylo zveřejněno 17. srpna. Webová prezentace se zněním prohlášení v angličtině, francouzštině a španělštině je zde.

Tvůrci prohlášením reagují na neochotu značné části (nejen) křesťanské společnosti řídit se doporučeními vědecké komunity a dodržovat bezpečnostní opatření proti šíření nového typu koronaviru. Naopak se mezi evangelikály masově šíří konspirační teorie, nevědecké alternativní léčebné postupy (psali jsme o nich například zde) a vzdorování nařízeným omezením při shromažďování. Jedním z takových případů je například evangelikální megacírkev Grace Community Church. Pastor John MacArthur vyzýval členy společenství, aby odmítli autoritu úřadů a vlády, ignorovali zákaz shromažďování v interiérech a povinnost nosit roušky. Vedení církve se v červenci letošního roku dokonce obrátilo na soud, protože je přesvědčeno, že vládní nařízení státu Kalifornie k ochraně veřejného zdraví omezují jejich náboženskou svobodu. Přestože Grace Community Church u soudu neuspěla, odmítá rozhodnutí soudu ze začátku září přijmout. Nadále se schází k bohoslužbám ve vnitřních prostorách a bez roušek. Sborů, které zaujaly podobný postoj jako Grace Community Church a odmítají nechat stát a vědecké poznatky zasahovat do věcí spojených s bohoslužbou, je od počátku pandemie mnoho a jejich odporu se dostává značné mediální pozornosti. Křesťanské prohlášení o vědě pro pandemickou dobu se snaží tuto situaci vyvážit, podpořit vědecký přístup v boji proti koronaviru a poukázat na teologické argumenty pro respektování omezení při konání bohoslužeb.

V úvodu prohlášení je psáno: „My, níže podepsaní, se spojujeme jako křesťané, kteří podporujeme autoritu Božího slova a vědu považujeme za nástroj k pochopení Božího světa. Vyzýváme všechny křesťany, aby se řídili radami odborníků ohledně veřejného zdraví a podporovali vědce, kteří provádějí zásadní biomedicínský výzkum COVID-19.“[1] Dále prohlášení vystupuje na podporu vědeckého procesu výzkumu, který stojí na opakované verifikaci a falsifikaci poznatků, říká, že věda slouží poznání Božího stvoření a zákonů a je také Božím nástrojem k uzdravování, oceňuje okamžitou reakci a úsilí vědecké komunity v boji proti nové nákaze a vyzývá křesťany, aby nepodléhali konspiračním teoriím či neověřeným informacím, které se virálně šíří na internetu. Signatáři svým podpisem vyjadřují rozhodnutí (1) nosit roušky uvnitř veřejných budov, dodržování bezpečného odstupu od ostatních, (2) vůli nechat se očkovat, jakmile bude k dispozici bezpečná a účinná vakcína, (3) vystupovat proti dezinformacím a konspiračním teoriím, (4) pomáhat zasaženým a ohroženým osobám a (5) modlit se za uzdravení nemocných, utišení truchlících, moudrost pro osoby ve vedoucím postavení, za vědce a zdravotnický personál a za požehnání pro všechny.

Prohlášení vzniklo z iniciativy neziskové organizace BioLogos, jejímž zakladatelem je držitel Templetonovy ceny pro letošní rok a ředitel amerického Národního insitutu zdraví (NIH) Francis Collins (psali jsme zde). Collinsovo jméno je sice v prohlášení zmíněno hned několikrát, ale osobně se na přípravě prohlášení nepodílel. Dokonce není uveden ani mezi signatáři, ačkoli právě propojování vědy a víry a výzkum léčby nového typu koronaviru jsou důvodem, proč mu byla Templetonova cena udělena. Své podpisy pod listinu připojili například významní teologové N. T. Wright a Richard Mouw, ředitelé několika církevních seminářů, včetně Marka Labbertona z Fullerova teologického semináře a Michaela Le Roye z Calvin University. Mezi signatáře patří také prezident Národního sdružení hispánských křesťanských vedoucích (National Hispanic Christian Leadership Conference) Samuel Rodriguez a Lisa Sharon Harperová, populární spisovatelka a aktivistka.

 

[1] „We, the undersigned, join together as Christians who uphold the authority of God’s Word and see science as a tool to understand God’s world. We call on all Christians to follow the advice of public health experts and support scientists doing crucial biomedical research on COVID-19.“

 

Náhledové foto: Webová prezentace prohlášení.

V článku byly také využity informace Religious New Service (zde a zde).

 

Související příspěvky:

KORONAVIRUS: PRODEJCI ALTERNATIVNÍCH LÉČIV NA PRANÝŘI

VIRUS JAKO KONSPIRACE

TEMPLETONOVU CENU LETOS ZÍSKAL AMERICKÝ VĚDEC A KŘESŤAN

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments