Dnes je tomu právě 100 let od narození významného britského antropologa a etnografa skotské národnosti Victora Wittera Turnera. Narodil se 28. května 1920 v Glasgow jako syn elektroinženýra a herečky. Ačkoli byla jeho vědecká kariéra poznamenaná obdobím 2. světové války, svou prací významně ovlivnil to, jak dnes nahlížíme na rituál a symboly.
Původním studijním oborem Victora Turnera na University College London byla poezie a klasická literatura, ke které ho vedla především jeho matka. Jeho studia však přerušila 2. světová válka. Roku 1941 byl Turner odveden a v armádě strávil další tři roky. Ke studiím se v roce 1946 vracel již s novým nasměrováním k antropologii. K tomuto oboru ho patrně přivedla jeho manželka a celoživotní spolupracovnice Edith, kterou potkal během své válečné služby. I v jeho antropologické práci je však zřetelný vliv jeho matky i předchozích studií, a sice v konceptu sociálního dramatu. Ten vytvořil v rámci svého doktorského studia na Manchesterské univerzitě, kde se věnoval výzkumu sociálně poměrně atypického chování afrického kmene Ndembu obývajícího oblast dnešní Zambie.[1]
Doktorský titul získal v roce 1955 a jeho dalším působištěm se stala Chicagská univerzita. V centru jeho zájmu stály po celou dobu jeho profesní dráhy rituály, jejich fáze a funkce. Zpočátku sice, především pod vlivem svého manchesterského působiště (a svého vedoucího Maxe Gluckmana), sledoval spíše vývoj a změny v sociální struktuře zkoumaného kmene a na dění v něm hleděl spíše jako na vývoj skrze konflikty při naplňování zájmů jednotlivců a skupin, později však přikládal čím dál větší důležitost rituálům, a tím se zcela vymanil z funkcionalistické větve antropologie. Rituály se mu staly prostředkem k pochopení dějů, které probíhaly v kmeni Ndembuů, ale do té doby jim nebyl schopen porozumět, ačkoli již nasbíral o kmeni obrovské množství sociologických dat.
Obzvláště ho fascinovaly přechodové rituály a na rozdíl od mnoha jiných antropologů své doby obracel svůj zájem velmi často k náboženství a významu rituálů právě v náboženských obřadech. To také dost možná korespondovalo i s jeho vlastní duchovní cestou, protože v roce 1958 manželé Turnerovi konvertovali k římskokatolické církvi[2]. Základním stavebním kamenem Turnerovy práce se stala třífázová koncepce přechodového rituálu podle Arnolda van Gennepa. Ten popisuje fázi preliminární, kdy dochází k vyčlenění jedince z jeho původní skupiny; fázi liminální, kdy se nachází mezi jednotlivými stupni, tedy kdesi na prahu či na pomezí obou skupin; a poslední fázi postliminální, kdy se jedinec začlení do skupiny nové. Ústředním bodem Turnerova zájmu se stala prostřední z fází, tedy fáze liminální.[3] Byl přesvědčen, že je pro pochopení rituálu naprosto klíčová a zkoumal její podoby v různých rituálech a tradicích včetně své vlastní, tedy křesťanské, kde ho silně zaujal fenomén poutnictví.[4]
Mezi další významná působiště Victora Turnera patřila také Cornellova univerzita v americkém státě New York a Virginská univerzita v Charlottesville, kde 18. prosince 1983 zemřel.
Turnerova práce byla inspirativní zejména pro jeho velké osobní nasazení. Základem jeho výzkumu byla totiž metoda zúčastněného pozorování, tedy osobní přítomnosti a vlastního prožitku při zkoumaných rituálech. Českého překladu se zatím dočkala pouze Turnerova monografie Průběh rituálu z roku 1969.[5] Na Turnerův odkaz vztahující se k sociálnímu dramatu a divadlu můžeme narazit také v oblasti Performance Studies.
Společnost pro humanistickou antropologii (The Society for Humanistic Anthropology – SHA) každoročně uděluje etnografické ceny Victora a Edie (Edith) Turnerových (Victor Turner and Edie Turner Prize in Ethnographic Writing) za žánrově široké spektrum publikací s etnografickou tematikou.
[1] TURNER, Victor. Schism and Continuity in an African Society. Manchester University Press. 1968.
[2] Podrobně o tomto období viz Timothy Larsen. The Slain God: Anthropologists and the Christian Faith. OUP Oxford. 2014. s. 182–198.
[3] Rozboru pojetí rituálu u V. Turnera se věnuje dvoudílný článek CHLUP, Radek. Struktura a antistruktura. Rituál v pojetí Victora Turnera I. a II. Religio: revue pro religionistiku. 2005, roč. 13, č. 1 a č. 2.
[4] TURNER, Victor a TURNER, Edith. Image and Pilgrimage in Christian Culture. Columbia University Press, 1978.
[5] TURNER, Victor. Průběh rituálu. Brno. 2004. Online k dispozici zde.
Související příspěvky:
Jóginka, která jen šla životem
200 let bahá´í víry, která je i náboženstvím
Sto let od narození českého mystika
Guru Iyengar by oslavil sté narozeniny