Boris Johnson v chrámu hnutí Hare Krišna


První den, kdy je Velká Británie mimo Evropskou unii, je snad dobrou příležitostí připomenout si nedávnou návštěvu hlavního „architekta“ tohoto odchodu a současného britského premiéra v usedlosti Bhaktivedanta Manor blízko Londýna. V tomto panském sídle, které věnoval Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny (ISKCON) člen hudební skupiny Beatles George Harrison, je umístěn Krišnův chrám. Byl zasvěcen už roku 1973. Návštěva Borise Johnsona v chrámu se konala 8. prosince 2019, ale zůstala poněkud stranou zájmu zpravodajství hlavních médií. Český časopis hnutí Hare Krišna, Náma Hatta, o této návštěvě napsal ve svém posledním čísle (ročník 24, číslo 1), které právě vyšlo. Převzal článek Rádhá Móhana dáse (který vyšel původně zde) s titulem „Nečekaná návštěva britského premiéra Borise Johnsona v Bhaktivédántově Manoru“:
Britský premiér Boris Johnson v doprovodu poslanců včetně ministryně vnitra Priti Patelové svou neohlášenou návštěvou Bhaktivédántova Manoru překvapil zdejší věřící a připojil se k jejich nedělním obřadům. Předsedu vlády provedli víceúčelovým komunitním zařízením Šrí Krišna Haveli v hodnotě 10 miliónů liber, které je před dokončením. Dostalo se mu zde tradičního slavnostního přivítání s recitací sanskritských manter. Poté – následován množstvím oddaných, sousedů, místních hodnostářů i představitelů hindské komunity – byl uveden do nádherné chrámové místnosti uvnitř hlavní budovy postavené v pseudotudorském stylu.
Premiér dostal několik dárků a proslavené chrámové sladkosti. Poté šel nakrmit voly z místní chrámové farmy. Krmení krav nebo volů je v hindské kultuře považováno za velice příznivé, hluboké úctě se v ní těší všechna zvířata. „Bhaktivédántův Manor je místem uctívání a duchovního vzdělávání,“ vysvětlil Vinay Tanna, který má v chrámu na starosti styk s veřejností. „Proto není spojen se žádnou konkrétní politickou stranou. Ale respektujeme a ctíme všechny, kteří jej chtějí kdykoliv navštívit.“
K této zprávě je třeba poznamenat dvě věci. Jednak: „haveli“ je indické označení pro větší městský dům, obvykle s dvorem jako prostorem k obchodování. V usedlosti Bhaktivedanta Manor je takto nazván nově budovaný společenský prostor, jakési multifunkční „tržiště“. A to druhé: pro hnutí Hare Krišna bylo a je velkým úspěchem, že rodilí Indové berou jeho západní členy vážně jako skutečné oddané Krišny. V případě usedlosti Bhaktivedanta Manor se toto uznání západním oddaným projevilo tím, že je vyhledávána velkým počtem Indů, kteří žijí v Londýně a v okolí. I ti Indové, kteří nepatří k oddaným Krišny, přijali tento chrám za svůj. Návštěvu Borise Johnsona proto nemůžeme interpretovat jako podporu hnutí Hare Krišna (byť i to je samozřejmě pravda), ale hlavně jako podporu indické menšiny v Británii.
Náhledový obrázek z videa dostupného zde.
Psali jsme v Dingiru:
Dingir 1/1999: Bhaktivedanta manor v roce 1998: zde.
Téma čísla 1/2007: Hnutí Haré Kršna (plný text zde).
Související příspěvky: