Quebecká vláda chce zákonem definovat náboženské symboly

Quebecká vláda chce zákonem definovat náboženské symboly

Vláda frankofonní kanadské provincie nabízí první ústupek kritikům nového zákona, který omezuje používání náboženských symbolů zaměstnanci státních institucí. V úterý 11. června předložil ministr pro imigraci Simon Jolin-Barrette dodatek, který vyjasňuje, co přesně je termínem „náboženský symbol“ míněno. Jmenovitě jde o „jakýkoli kus oblečení, doplněk, pokrývku hlavy nebo šperk, který je nošen jako vyjádření náboženského přesvědčení.“

Představitelé výkonné moci se k tomuto kroku odhodlali v reakci na výhrady, které ke znění zákona měli zástupci odborů a školského sektoru. K nim se přidali tři právničtí experti z OSN, kteří v dopise zaslaném kanadskému velvyslanectví v Ženevě vyjádřili své obavy o zachovávání náboženských svobod, které garantuje Mezinárodní pakt o občanských a politických právech.

V dopise se uvádí, že zákon jednoznačně nevymezuje, co je a co ne není náboženský symbol a že by bylo „krajně nevhodné“, aby o tom rozhodovala vláda.

„Jsem připraven naslouchat,“ prohlásil ministr Jolin-Barrette v úterý. „Udělám směrem k nim vstřícný krok a doufám, že oni ho udělají směrem ke mně.“

Zákon by měl být podle vlády v ideálním případě schválen tento pátek, od dalšího týdne je totiž Národní shromáždění rozpuštěno a znovu se sejde až po prázdninách. Premiér François Legault ovšem připouští, že v případě nutnosti by mohlo být v souvislosti se zákonem o náboženských symbolech mimořádně svoláno.

Podle zprávy CBC, zde.

 

Související příspěvky:

Pew: Evropané většinou podporují zákaz zahalování

Proč se muslimky zahalují?

Mladí Kanaďané přejí náboženské svobodě

V Kanadě začíná shromáždění Parlamentu náboženství světa

Kanadský profesor psychologie varuje před omezováním náboženské svobody

 

 

 

 

 Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments