Co se skrývá za údajnou kybernetickou špionáží namířenou proti cařihradskému patriarchovi?

I česká média informovala (např. zde) o odhalení, že ruští hackeři ze skupiny Fancy Bear sledovali čelné představitele pravoslavné církve. Podle zprávy v pondělí zveřejněné agenturou Associated Press se tak mělo dít v kontextu snah o osamostatnění ukrajinské církve, která spadá pod jurisdikci Moskevského patriarchátu.

O napětí mezi ukrajinskými pravoslavnými křesťany, kteří jsou rozdělení na ty, již jsou loajální Moskevskému patriarchátu (MP) a patriarchovi Kirillovi, a na ty, kteří se hlásí k samostatným ukrajinským jurisdikcím, jsme zde již psali. Rovněž i o iniciativě prezidenta Petra Porošenka, který se schválením parlamentu a dvou samostatných ukrajinských církví v dubnu osobně cařihradské patriarchu Bartoloměje vyzval, aby samostatnost ukrajinské církve uznal. Cařihradský patriarcha, nazývaný rovněž pro své privilegované postavení v rámci světového pravoslaví „ekumenický“, posléze vydal prohlášení, že se „rozhodl o této záležitosti hovořit a úzce ji koordinovat se svými sesterskými církvemi.“

A právě úřad ekumenického patriarchy patřil mezi údajné cíle hackerské skupiny, což ukazuje na politickou citlivost celé záležitosti. AP cituje slova Vasilia Makridese, odborníka na pravoslaví z Univerzity v Erfurtu, který o případném uznání autokefality ukrajinské církve říká: „Pokud se něco takového v její blízkosti stane, byla by to pro Moskvu, která si nárokuje hrát nadnárodní roli, velká rána. Je to něco, co podle mého názoru nepřijme.“ Kreml se podle něj úporně snaží pomoci patriarchovi Kirillovi v zachování tradiční role jako hlavy ukrajinské církve a „čím více vědí, tím lépe pro ně“.

Metropolita Ilarion (Alfejev), který má na starosti zahraniční vztahy MP, už dříve varoval, že pokud by Ukrajinci od Cařihradu autokefalitu obdrželi, mohlo by to vést k největšímu rozkolu od roku 1054, kdy došlo oddělení západní katolické a východní pravoslavné církve. „Pokud k tomu dojde, jednota pravoslaví bude pohřbena,“ řekl doslova.

Představitelé Ruské pravoslavné církve však odmítají, že by o kybernetické špionáži cokoliv věděli. Agentura AP ve své zprávě však uvádí, že ačkoliv sovětský režim umučil v prvních desetiletích desítky tisíc kněží, později došlo k podřízení církve KGB a kněží byli školenými špióny mezi věřícími a emigranty. Toto propojení pokračuje i po pádu SSSR a přetransformování KGB v FSB. „Naši církevní představitelé jsou napojeni na FSB a zpoza jejich hábitů jim vyčnívají výložky,“ říká moskevský politický analytik Dimitrij Oreškin.

Dále americká tisková agentura cituje J. M. Dawsona z Institutu pro vztahy církve a státu na texaské Baylorově Univerzitě, podle nějž by osamostatnění ukrajinské církve bylo pro Rusko katastrofou. „Kyjev je Jeruzalémem ruských pravoslavných. Tam jsou svaté ostatky, kláštery, chrámy…  Je to posvátné místo pro lidi i ruskou identitu.“

Podle článku „Ungodly espionage: Russian hackers targeted Orthodox clergy,“ AP, zde. Ilustrační foto, Pixabay.

Psali jsme v Dingiru:

2/2004, téma: Pravoslavné křesťanství (zde)

4/2006, „Ruská pravoslavná církev v zahraničí“ (zde)

2/2017, „Rusko utahuje šrouby náboženské svobodě“ (obsah čísla zde)

Související příspěvky

Víra na Ukrajině mezi Moskvou a Kyjevem (zde)

Víra na Ukrajině mezi Moskvou a Kyjevem… a Cařihradem (zde)

Pravoslavní v Jižní Osetii mezi Tbilisi a Moskvou, řecký biskup přišel o pas (zde)

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymní
Anonymní
30. 8. 2018 19:02

Smím-li nesměle doporučit, věnujte pozornnost názvům článků. “Špionáž cařihradskho patriarchy” znamená v češtině jednoznačně šúionážní aktivitu patriarchy a ne aktivitu proti němu. Dávám to sem, protože ode dneška nemám, nevím proč, možnost komentovat příspěvky na Facebooku.