Forum 18: Duchovní v Rusku stíhaní za kritiku války

V posledních letech, a zejména od úplné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, zavádí ruská vláda stále přísnější legislativu, která má omezit a odradit opozici vůči současnému politickému směřování, a zejména proti válce na Ukrajině. To zahrnuje jak novely četných stávajících zákonů i vznik nových (např. zákon trestající takzvanou „diskreditaci“ a „nepravdivé informace“ o ozbrojených silách). I když mají tyto zákony obecnou platnost a nejsou explicitně namířeny proti věřícím a náboženským společenstvím, stále více ovlivňují svobodu Rusů také v oblasti náboženského vyznání a přesvědčení.

Lidskoprávní organizace informují o případech osob, které jsou podle těchto ustanovení trestního a správního zákoníku stíhány za to, že na základě svého náboženského přesvědčení a hlediska kritizují ruskou agresi vůči Ukrajině a vyzývají k ukončení války. O některých jsme též informovali. Trestní proces s Iljou Vasiljevem, zakladatelem a ředitelem moskevského zenového centra, má pokračovat 15. ledna 2025. Letničnímu pastorovi Nikolaji Romanyukovi prodloužil soud v Moskvě vyšetřovací vazbu do 16. února 2025, a to navzdory tomu, že nedávno prodělal mozkovou příhodu.

V srpnu 2022 nová legislativa rozšířila pojem „zahraničního agenta“ tím, že odstranila požadavek na přijímání zahraničních finančních prostředků a definovala téměř jakoukoli činnost jako „politickou“, pokud je považována za odporující ruským národním zájmům (jak jsou definovány prezidentským dekretem) nebo ústavně chráněným hodnotám. Další novely zákona o „zahraničních agentech“, trestního zákoníku a správního řádu v prosinci 2022 zavedly za nedodržení požadavků a omezení přísnější postihy.

Podle těchto zákonů nelze sice za „zahraniční agenty“ přímo prohlásit náboženské organizace, ale použito je proti organizacím, které prosazují lidská práva a sledují jejich porušování, včetně svobody náboženského vyznání a přesvědčení, a také proti sdělovacím prostředkům a novinářům, kteří o takovém porušování informovali, a také proti jednotlivých duchovním i řadovým věřícím, kteří by své názory veřejně sdíleli.

Ministerstvo spravedlnosti začalo v dubnu 2022 přidávat do „Rejstříku fyzických osob plnících funkci zahraničních agentů“ osoby, většinou také novináře, ale i politiky a kulturní osobnosti. Dne 27. ledna 2023 se na seznam zahraničních agentů jako první náboženská osobnost dostal buddhistický vůdce Telo Tulku Rinpočhe (vl. jm. Erdni-Basan Ombadykov). K dnešnímu dni přibylo nejméně šest dalších: vrchní moskevský rabín Pinchas Goldschmidt, pravoslavný jáhen Anfrej Kurajev, baptistický kazatel a novinář Sergej Stepanov, letniční kazatel Albert Ratkin, arcibiskup nezávislé Apoštolské pravoslavné církve Grigorij Michnov-Vajtenko, baptistka Nina Beljajeva.

Dva z nich byli již za porušení tohoto zákona odsouzeni k trestu v podobě finanční pokuty. Prvním z nich byl v červnu loňského roku v nepřítomnosti Andrej Kurajev, který žije již od litopadu 2023 v emigraci. Další trest v podobě pokuty byl udělen Albertu Ratkinovi z Kalugy. Pastor Ratkin pravidelně zveřejňuje na svém kanálu YouTube „View from Heaven“ kázání a rozhovory, ve kterých kritizuje ruské úřady a válku na Ukrajině. Poskytl také platformu dalším protiválečným náboženským vůdcům, zejména Juriji Sipkovi, bývalému šéfovi Ruské baptistické unie, který je nyní mimo zemi. Také pastor Sipko je vyšetřován, a sice podle článku 207.3 trestního zákoníku („Veřejné šíření vědomě nepravdivých informací o použití ozbrojených sil Ruské federace pod zástěrkou věrohodných prohlášení“).

Podrobnější informace o případech poskytuje toto vlákno organizace Forum 18.

Náhledový obrázek vytvořil modul DALL.E.

Související příspěvky:

 

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments