Střelba v Sále Království svědků Jehovových v Hamburku: osm mrtvých

Ve čtvrtek 9. března 2023 ve večerních hodinách při společném shromáždění svědků Jehovových v poklidné části čtvrti Groß Borstel v německém Hamburku v ulici Deelböge 17 zaútočil na přítomné členy této náboženské společnosti střelnou zbraní jejich bývalý člen Philipp F. Střelba byla nahlášena policii krátce po 21. hodině. Během pěti minut byla na místě policie a záchranné složky.

Sál Království na severu Hamburku. Foto: reportáž DW News.

Muž podle svědků vypálil v blízkosti budovy nejdříve skrze okno a později uvnitř místa shromáždění svědků Jehovových (v takzvaném Sále Království) z poloautomatické zbraně desítky nábojů z několika zásobníků. V prvním patře budovy pak pachatel zastřelil sebe. Celkem jsou tak mrtví čtyři muži a čtyři ženy ve věku 23 až 60 let. Jedna ze zastřelených žen byla v sedmém měsíci těhotenství, čekala dle sdělení policejních složek děvčátko. Všechny oběti mají německé občanství. Dalších osm  osob bylo zraněno, čtyři z nich jsou v ohrožení života.  Ostatní vyvázli pouze s lehkými zraněními a nebo s psychickým otřesem.

Náhodný svědek natočil řádění střelce z větší dálky na svůj mobilní telefon. Na nahrávce je vidět muž, který oknem střílí do sálu, a následně je slyšet, jak pokračuje se střelbou i uvnitř budovy. Tento postup potvrdila také policie. Ve chvíli vstupu zásahové jednotky spáchal střelec v úkrytu v prvním patře budovy sebevraždu. Na tiskové konferenci policejních složek v pátek 10. března zazněly informace, že muž nebyl ani v minulosti členem policejních ani ozbrojených sil, vlastnil zbraň teprve od prosince 2022 a není ani doposud zřejmé, zda byl z organizace svědků Jehovových vyloučen, nebo odešel sám. Podle výpovědi jiných svědků Jehovových měl údajně psychické problémy.

K události vydala Náboženská společnost Svědkové Jehovovi v české mutaci své prezentace „bleskovou zprávu“:

Střelba v sále Království v Hamburku: Dne 9. března ozbrojený muž začal po shromáždění střílet v sále Království v Hamburku v části Winterhude. Je nám moc líto, že zabil čtyři bratry, dvě sestry a jedno ještě nenarozené dítě. Několik dalších bratrů a sester bylo zraněno. Místní starší utěšují a duchovně povzbuzují členy rodiny a další, které tragédie zasáhla. Moc si vážíme odvážného zásahu policie a záchranných složek. Za všechny, které útok nějak postihl, se modlíme. Jsme si jistí, že Jehova, Bůh pokoje, bude dál útočištěm a silou v době tísně. (Žalm 9:9; 46:1; Filipanům 4:9)

Pětatřicetiletý německý občan Philipp F. (prezentoval se zde, viz též zde) opustil organizaci svědků Jehovových před rokem a půl. Před časem si požádal o zbrojní průkaz a dostal ho teprve v prosinci 2022. Na základě lednového anonymního oznámení byl v únoru 2023 v místě svého bydliště prověřován jako držitel zbraně. Byla u něj provedena kontrola zbraně a ověřeno, zda je „nadále psychicky v pořádku jako držitel střelné zbraně“.  Autora anonymního dopisu se nepodařilo podle sdělení policie vypátrat. Philipp F. spolupracoval a nebyl shledán důvod k odebrání střelné zbraně ani povolení k jejímu držení.

Vyjádření Olafa Scholze k události.

Na tiskové konferenci 10. března k případu také zaznělo, že po ohledání těla pachatele u něj policie zajistila 11 zásobníků do poloautomatické zbraně po 15 střelách, dalších 9 zásobníků po 15 střelách dokázal pachatel vystřílet před příjezdem policie. Pokud by pachatel nespáchal sebevraždu během rychlého zásahu bezpečnostních složek a policie nebyla na místě tak rychle, měl v zásobě ještě více než 100 nábojů. V době útoku pachatele bylo v Sále Království přibližně 40 členů místního sboru.

Německý kancléř Olaf Scholz v pátek 10. března řekl, že se jeho „myšlenky upínají k obětem a jejich příbuzným“. Zároveň řekl: „Obáváme se, že další oběti mohou zemřít na svá vážná zranění,“ a také poděkoval bezpečnostním silám za jejich práci. Soustrast s obětmi tragédie vyslovil i nově zvolený český prezident Petr Pavel, francouzský prezident Emmanuel Macron a mnoho dalších státníků. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) chce po střelbě v Hamburku přezkoumat návrh novely zákona o zbraních. Philipp F. pravidelně navštěvoval střelecký klub v Hamburku.

Vyjádření Petra Pavla k události.

V posledních letech došlo v Německu k několika útokům na svědky Jehovovy. V roce 2009 se muž ve věku 82 let pokusil zastřelit a pobít mačetou svědky Jehovovy v Sále Království v německém Bielefeldu. Naštěstí se mu to nepodařilo. Šlo prý o pomstu za to, že se ke svědkům v roce 1967 přidala jeho dcera a přetrhala se svým otcem veškeré kontakty (více zde). Svědkové Jehovovi teologicky reflektují  hromadné vraždy a útoky ze strany střelců zde.

Mnozí svědkové Jehovovi považují útoky na svá společenství za útoky Satana a za důkaz toho, že žijí v posledních dnech blížícího se konce světa. Je ale nutné připustit, že na neospravedlnitelných útocích některých pachatelů může mít podíl i silně negativní postoj organizace svědků Jehovových k tzv. odpadlíkům (viz např. zde). Organizace totiž vyžaduje naprosté přerušení kontaktů s nimi, a to i v rodinných vztazích (k problematice viz např. zde). Je také nutné uvážit, že organizace má negativní postoj k léčbě psychických problémů, a dokonce odmítá pomoc odborníků z oboru psychologie a psychiatrie (viz např. zde, zde nebo zde). Tento postoj se ovšem v poslední době zmírňuje tak, jak organizace dává větší důraz na „biblicky školené“ svědomí svých členů.

Náhledová fotomontáž ze zdroje zde.

Zdroje:

https://www.abendblatt.de/

https://www.swp.de/panorama/attacke-in-hamburg-schiesserei-in-hamburg-mit-mehreren-toten-und-verletzten-69623249.html

https://news.sky.com/story/several-people-reportedly-killed-in-hamburg-shooting-12829920

https://www.abc.net.au/news/2023-03-10/hamburg-shooting-at-jehovah-s-witness-hall/102078020

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/hamburg-shooting-today-germany-attack-jehovah-witness-b2298137.html

a další.

Psali jsme v Dingiru:

Lukáš Humpl, Typologie „odpadlíků“, Dingir 4 (4), 2001, s. 4–5.

téma: Opustit víru, opustit společenstvíDingir 10 (3), 2007, text celého čísla zde.

téma Vývoj společenství svědků Jehovových, Dingir 12 (3), 2009, text celého čísla zde.

Související články:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments