Církev Světlo světa se obává útoků z nenávisti kvůli trestnímu stíhání svého vůdce

Během července 2021 došlo ve Spojených státech amerických ke dvěma událostem namířeným proti letniční megacírkvi Světlo světa (La Luz del Mundo), konkrétně v texaském Houstonu a v nevadském Hendersonu. V prvním případě se jednalo o střelbu na budovu, kde se právě nacházelo asi padesát osob včetně dětí, v případě druhém pravděpodobně pouze o nepodařené noční vloupání. Církev dává obě události do souvislosti s trestním stíháním svého vůdce Naasóna Joaquína Garcíi. V září letošního roku má spolu se třemi spolupracovnicemi stanout před kalifornským soudem kvůli obvinění z nejméně 36 trestných činů, jako je znásilnění a sexuální zneužívání zletilých i nezletilých osob, obchod s lidmi či pořizování a držení dětské pornografie. Podrobný článek o církvi Světlo světa a případu Joaquína Garcíi jsme publikovali zde.

První z incidentů se podle internetové prezentace Houston Chronicle odehrála v sobotu 10. července krátce před jednou hodinou odpoledne. Ozbrojený muž začal ze svého auta střílet na chrám církve Světlo světa v severním Houstonu, kde právě pracovala a obědvala asi padesátka dobrovolníků a dělníků, kteří prováděli údržbu. Na útěku, kdy ho ve svých autech pronásledovalo několik farníků, mu zbraň vypověděla službu a byl zadržen. Sedmadvacetiletý David Cordova na policii vypověděl, že církev viní z „vymývání mozků“ členům jeho rodiny. Během Cordovova útoku nebyl nikdo zraněn, výstřely způsobily pouze škodu na majetku církve, která byla vyčíslena na 42 tisíc amerických dolarů.

Houston Chronicle zmiňuje v souvislosti s letošní střelbou ještě další dva incidenty namířené proti tamějšímu společenství církve Světlo světa, a sice z července roku 2020, kdy bylo údajně vyhrožováno smrtí ochrance chrámu, a z října téhož roku, kdy byla policii dokonce oznámena střelba v budově, ale útočník stihl uniknout.

Zbraň, i když pouze airsoftová, hrála roli i ve druhém červencovém případě. Mezi půl jednou a jednou hodinou ranní se dva podezřelí pokusili vniknout zadním vchodem do kostela církve v nevadském Hendersonu. Když se jim to nepodařilo, vystřelili alespoň airsoftovou zbraní do jednoho z předních oken. Kromě rozbitého okna nevznikla žádná další škoda ani nebyl nikdo zraněn. Podle policie předběžné výsledky šetření naznačují, že se jednalo jen o pokus o vloupání, nikoli o incident z nenávisti zaměřený na modlitebnu této církve.

Tiskový mluvčí církve Světlo světa ve Spojených státech amerických Jack Freeman tvrdí, že za oba poslední útoky je odpovědná především negativní publicita v souvislosti se stíháním Apoštola Naasóna, jak je Joaquín García ve své církvi titulován. Freeman podle internetové prezentace Religion News Service uvedl, že církev považuje i incident v Nevadě za akt agrese. Dále řekl, že církev preventivně dočasně pozastavila bohoslužby. „Víme jen to, že se obětí incidentu stal právě náš chrám, ačkoli je jen jedním z mnoha kostelů v okolí. (…) Může to být jen vloupání, ale dokud nebude vyšetřování ukončeno, budeme i nadále znepokojeni,“ dodal Freeman. Nevadský chrám také v prohlášení vyzval věřící, aby se modlili za to, „aby mohly být odstraněny nábožensky motivované zločiny z nenávisti.“

Náhledový obrázek: Chrám církev Světlo světa v Houstonu (Texas, USA). Zdroj: Google Street View.

Psali jsme v Dingiru:

Dingir 1/2009: Náboženství a násilí (plný text čísla zde).

 

Související příspěvky:

Církev Světlo světa: zadržený vůdce a jeho spolupracovnice čekají na soud už druhý rok

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments