Reflexe: AllatRa se snaží lidi sjednotit

Paní Eva Hronová, koordinátorka Mezinárodního společenského hnutí AllatRa, reagovala na článek, uveřejněný v Náboženském infoservisu 8. 12. 2018 (k dispozici je zde). Její dopis z 9. 8. 2020, adresovaný autorovi článku, uveřejňujeme téměř celý. Paní Hronová s uveřejněním souhlasila a dopis doplnila a upravila.

Mám určité pochopení pro to, že jste zřejmě musel naše hnutí někam zařadit… Možná si ale MSH Allatra vyžaduje zavedení nové „škatulky“, protože nikam do stávajících nezapadá. Pokud tedy vůbec má smysl nějaké škatulkování. Dle mého je každé dělení špatné, destruktivní. Lidé by se měli snažit sjednotit, najít společnou cestu, dělit se navzájem o to krásné, ne dělit se navzájem od sebe na základě nesmyslných, námi lidmi vymyšlených rozdílů, hranic. Bůh nikdy nic nerozděluje, neodděluje, nedělá mezi námi rozdíly… budeme-li hovořit jazykem náboženství.

Ve videu s Vámi pod názvem „O sektách 1/3“ jste hned na úvod (0:39) řekl, že se zabýváte studiem sekt, neboli, jak moderně dnes říkáme – nová náboženská hnutí. V článku o MSH a v komentáři pod tímto článkem jste MSH Allatra označil za „nové náboženské hnutí“, čímž jste, dle výše uvedeného, dal tomuto hnutí nálepku sekta. Rozumím tomu správně? Pokud ano, zajímalo by mě, co Vás k tomu stanovisku vedlo. Z Vašich přednášek jsem dospěla k názoru, že hlavními kritérii pro posouzení, zda jde o sektu či nějaké náboženské hnutí jsou zejména následující body. Pokud se mýlím, opravte mě, prosím. Snažila jsem ke každému bodu stručně vyjádřit.

Odlišné normy, odlišný životní styl, odlišný obraz světa, protest, provokace – nevím o žádných, žijeme běžný život, v oblečení, ve stravě a ani ve způsobu života nejsou žádná omezení, nikoho neprovokujeme (alespoň ne záměrně😊). Podporujeme cenné lidské hodnoty jako je lidský život, svoboda člověka, transparentnost a pravdivost informací, možnost osobního rozvoje a vzdělání pro každého, spravedlnost, bezpečnost…Toto jsou i hlavní osnovy nového projektu Tvořivá společnost

Charismatická autorita – je zde několik lidí, jejichž názory s ostatními velmi rezonují, osoby, které svými vysokými morálními a duchovními hodnotami a vědomostmi, často z různých vědních oborů, jsou pro mnohé vzorem, hodným napodobování. Tito lidé nemají žádnou moc, spíše zkušenosti a zodpovědnost (například při koordinaci některých projektů).

Psychická manipulace – vše je dobrovolné, bez závazků, s důrazem na pevnost vnitřní opory každého člověka, na žití v souladu se svědomím, a důrazem na to, že nikdo a nic za nás naši cestu životem neprojde, uvědomění si odpovědnosti za své činy – vůči sobě i celé společnosti

Naléhavost – informace o ní jsou dány na úrovni vědecky podložených faktů z oblasti fyziky, klimatologie, historie, astronomie…., ale svoboda je na volbě každého, jak s těmito informacemi naloží

Uzavřenost, obrana – ne, naopak, jsme otevřeni každému, pro nás je každý člověk stejně cenný, pro MSH Allatra nejsou žádné hranice, přicházejí k nám lidé různých národností, barvy pleti, věku, profesí, politické i náboženské orientace…a přeci nacházejí společný jazyk

Nadšení – ano, pramenící ze společné, nezištné práce pro blaho celé společnosti

Oddanost, obětavost – naším „ředitelem“ je pouze naše svědomí. Neexistuje žádná hierarchie, žádní vůdci. Z mého pohledu snad – oddanost Lásce, tedy Bohu, tedy duchovnímu světu. Tomu, co nás všechny převyšuje a spojuje zároveň.

MSH Allatra spojujete se jménem Jelena Petrovna Blavatskaja. Co Vás k tomu vede? Nevím o nikom z MSH, nevím o žádném článku, či pořadu, ve kterém by toto jméno bylo zmíněno.  Jediné, 3 nepodstatné zmínky jsem našla v knize Sensei ze Šambaly díl I. a IV. Ty však spíše mluví o nepřesnostech, kterých se tato žena ve svých dílech dopustila, než aby jí opěvovala či ji brala jako vzor. Můžete se sám přesvědčit, knihy jsou zdarma ke stažení, zde máte přímo odkaz na výše uvedené 3 zmínky o této ženě: zde, zde a zde.

Píšete: „Základ jeho (hnutí) nauky je obsažen ve stejnojmenné knize autora s pseudonymem Anastasia Novych“ – co Vás k tomu názoru – tedy, že autor knihy Allatra je muž a toto je jen pseudonym, vedlo? Autorku Anastasii Novych znám osobně a mohu Vás ujistit, že se jedná o ženu, nikoli o muže, i když jméno Anastasie Novych je umělecký pseudonym. Autorka psala tyto knihy s jediným cílem – předat ostatním to, co jí na její cestě životem pomohlo. Nechtěla se stát slavnou, ani na knihách vydělávat. Proto jsou tyto knihy i dodnes volně ke stažení, prodávají se pouze tištěné verze, a to za cenu, která čistě kryje náklady tisku. Autorka si přeje zůstat v anonymitě, což respektujeme.

Dále jen doplním, že projekt noviny Polahoda nesou nyní nový název „Dobro je tam, kde Ty“ a nejedná se o český projekt, ale již o mezinárodní a zdaleka není hlavním projektem v současnosti. Na stránkách zde je možno se seznámit se všemi projekty.

Ráda bych ještě doplnila: Jsme dobrovolníci, mimo politiku a náboženství a náš cíl je vytvoření Tvořivé společnosti.  MSH ALLATRA spojuje odborníky z různých oblastí. Uvědomujeme si, že zatímco duchovní cesta je osobní věc každého člověka, osud společnosti je věcí nás všech. To je také důvod, proč se stále více a více dobrovolníků přidává k našim projektům. Jsou to obyčejní lidé, kteří mají své rodiny, přátele, koníčky, zaměstnání, často i různé politické a náboženské ideologie, ale co je všechny spojuje je fakt, že jim není lhostejný osud naší společnosti, celého lidstva. Jsou si totiž plně vědomi toho, že nikdo nepřijde a nic za ně nezmění. Ví, že měnit svět můžeme jen svým vlastním příkladem a aktivním konáním ve prospěch celé společnosti. xxx

Ilustrace poskytla Eva Hronová.

Související článek:

Češi také zařazeni do výzkumu, organizovaného náboženským hnutím AllatRa.

Reflexe: AllatRa – ideologie tvořivé společnosti.

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
David Cortes
David Cortes
27. 2. 2021 0:14

Dobrý den Vám všem!Jsem z Čech.Když jsem objevil Vaší společnost a vyslechl jsem si pár pořadů,došlo mi,že tak jsem si vždy od mládí představoval život na téhle planetě.Když jsem byl v pubertě.mojí reakcí bylo to,že v období komunismu jsem velice uvítal vhled zpěváka Jello Biafry z Dead Kennedys a stal se tak asi humanoidním punkáčem a dobrých 25let jsem bojoval se společností a zárověň se tak úspěšně uchlastával ….po letech mi došlo,že takhle už dál nemohu.Poznal jsem nevidomou bezvadnou psychiatričku,terá mi velice pomohla a já přestal pít a jíné.Najít v životě práci,která je zároveň vaše hobby je také dost složité…..přes toto jsem se prokousal postupně… Číst dále ->

Martin Durák
Martin Durák
19. 8. 2020 16:02

Zdravím,

opravdu bych se rád dočkal dne, kdy novináři konečně začnou objektivně publikovat své články a ne na základě svých přesvědčení, pohnutek atd….
Argument typu, že hnutí navazuje na Jelenu Petrovnu Blavatskaju, je zcestný a musel jsem se usmát tomuto přirovnání, ale pak mi došlo, že ne každý má čas si opravdu přečíst knihy a udělat si svůj vlastní závěr. O to víc na stránce, jenž se specializuje na náboženství.
Každopádně si cením toho, že redakce uveřejnila příspěvek od člena MSH Allatra a ukázala, že chce být objektivní.

S pozdravem

Martin Durák

Zdeněk Vojtíšek
Reply to  Martin Durák
19. 8. 2020 22:04

Děkujeme! Pro nás religionisty je velmi důležité také sebepochopení náboženských společenství. Bereme toto sebepochopení na vědomí, protože nám pomáhá zkoumaná hnutí lépe poznat a pochopit. Bereme tedy vážně, že se stoupenci hnutí AllatRa distancují od pojmu “náboženství”, nechtějí být zahrnuti do sociologické a religionistické kategorie “nové náboženské hnutí”, věří, že jejich společenství vzniklo “na zelené louce” a nikoli v rámci nějaké náboženské tradice apod. Pohled insidera zevnitř společenství bude vždycky jiný než pohled outsidera – religionisty. Časopis Dingir a prezentace Náboženský infoservis jsou religionistickými médii, ale rádi v nich slyšíme hlasy “zevnitř”, byť někdy třeba nesouhlasné.

Lucie
Lucie
Reply to  Martin Durák
11. 5. 2022 14:18

Bylo by to hezké, kdyby to hnutí nemělo politické ambice a navíc neprezentovalo, co se chystá dělat s odpůrci… Takto duchovnost opravdu nevypadá… Jo a nezapomeňte pozvat Annunaki, aby vás chránili 😅