Jerry Falwell jr. rezignoval kvůli skandálům

Zejména evangelikální část amerického křesťanstva v posledních dnech překvapila zpráva, že syn zakladatele velmi vlivné soukromé křesťanské univerzity Liberty University a její současný ředitel odstoupil ze své funkce. Ačkoli je Jerry Falwell jr. (*1962) značně kontroverzní osobností už dlouho, až nyní se rozhodl pro rezignaci, a to v důsledku úniku skandálních informací z jeho soukromí. Poté, co už tak jednou učinil o den dříve, ale nakonec rezignaci stáhl, ji znovu s konečnou platností podal 24. srpna, zjevně ale jen pod tlakem správní rady univerzity.

Falwell měl problémy již dříve zejména pro své velmi vyhraněné názory na homosexualitu a rasové otázky. Po teroristickém útoku v San Bernardinu se na veřejnosti vyjádřil v tom smyslu, že nejlepší prevencí terorismu by bylo střílení muslimů. Posléze tento výrok vysvětlil tak, že myslel pouze na muslimy páchající teroristické útoky, nikoli všechny muslimy obecně. Postupně zmínil také rétoriku odsuzující homosexualitu, ačkoli názory prý rozhodně nezměnil. V nedávné době byl kritizován také za přísnou cenzuru studentských prací a novin publikovaných v rámci Liberty University či za neprůhledný obchod s univerzitními pozemky, které měl prodat svému osobnímu trenérovi.

K vyhrocení situace však došlo až v průběhu srpna, když Falwell nejprve 7. srpna údajně v dobrém rozmaru zveřejnil na svém Instagramu fotografii z dovolené na jachtě, na které objímá kolem pasu cizí ženu, oba přitom mají rozepnuté kalhoty. Pod fotografií píše: „Další momentky z dovolené. Na jachtě nás navštívilo mnoho dobrých přátel. Přísahám, že v té sklenici je jen černá voda. Je to jen rekvizita.“ Nedlouho poté agentura Reuters publikovala informaci, že společně s manželkou Becki udržovali intimní vztah s jedenadvacetiletým Giancarlem Grandou. Falwell tvrdí, že se poměr týkal pouze jeho ženy a sám o něm nevěděl, ale Granda uvedl, že Falwell o všem věděl a jejich schůzek se buď osobně účastnil nebo je alespoň sledoval pomocí internetu.

Zpráva o Falwellově rezignaci má tím větší dopad, že Jerry Falwell jr. není jen ředitelem jedné z největších evangelikálních univerzit světa a synem významného teleevangelisty Jerryho Falwella sr. (1933–2007) – funkci po otci přebral po jeho smrti v roce 2007 – ale také proto, že byl jedním z prvních a nejhlasitějších podporovatelů Donalda Trumpa v prezidentské kandidatuře. V posledních letech byly Falwellovi dokonce nabídnuty vysoké pozice v Trumpově administrativě. V roce 2016 mu byla nabídnuta dokonce pozice ministra školství Spojených států. Odmítl ji však s odvoláním na svou ředitelskou funkci. O rok později ale přijal nabídku stát je členem pracovní skupiny ministerstva pro reformy amerického školství, která měla být složena z patnácti ředitelů nejvýznamnějších amerických univerzit.[1]

Podle některých zdrojů je právě Jerry Falwell jr. tím, kdo hraje klíčovou roli v Trumpově úspěchu mezi bílými evangelikály. Jeho skandál však může značně otřást americkým evangelikálním světem, a tedy i podporou evangelikálů Trumpovi, a to zejména proto, že Falwell ani neprojevuje žádnou viditelnou lítost nad svým morálním selháním, ale spíše se zaštiťuje svou pozicí, styky a vlivem. Na celou záležitost se tedy lze dívat tak, jak to ve svém komentáři popsala religionistka Anthea Butlerová z Pensylvánské univerzity: „Ačkoli by to mohlo být považováno pouze za další sexuální skandál, řekla bych, že Falwellův pád je důkazem toho, že evangelikálové, kteří plně přijali trumpismus, se rozhodli, že jejich touha po moci a postavení převažuje nad evangeliem, o němž tvrdí, že ho milují.“

[1] K formálnímu ustanovení skupiny však zatím nedošlo.

Zdroje: 

Why Jerry Falwell Jr.’s social media ‘yacht’ posts were problematic for Liberty University

Liberty University board accepts Jerry Falwell Jr.’s resignation

The fall of Falwell: A timeline of the ups, downs and scandals of his Liberty University presidency

Jerry Falwell Jr.’s come-to-Jesus moment

Jerry Falwell Jr.’s fall, Liberty University and the myth of the Moral Majority

 

Náhledová fotografie: Jerry Falwell Jr.

 

Psali jsme v Dingiru:

Téma Dingiru 2/2006: Náboženství ve Spojených státech (plný text čísla zde)

Téma Dingiru 1/2019: Současný evangelikalismus (obsah zde)

Miloš Mrázek: Nejlepší přátelé Donalda Trumpa: Konzervativní evangelikalismus v USA u politického kormidla.

 

Související příspěvky:

V ZÁPASE O TRUMPOVO PREZIDENTSTVÍ HRAJE NÁBOŽENSTVÍ STÁLE VÝZNAMNĚJŠÍ A STÁLE VÍCE ROZDĚLUJÍCÍ ROLI

REPREZENTANT NÁBOŽENSKÉ LEVICE SE PROFILUJE JAKO PROTIKLAD DONALDA TRUMPA

EVANJELIKÁLNA MEGACIRKEV WILLOW CREEK MÁ NOVÉHO PASTORA

PEW: JAK MOC POLITICKÉ JSOU AMERICKÉ KOSTELY?

KDO JE EVANGELIKÁL V ÉŘE DONALDA TRUMPA?

BRATŘI NEBYLI ŠPATNÍ LIDÉ

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
fes
fes
5. 9. 2020 10:06

Jazyková neobratnost autorky je tristní:

“Ačkoli je Jerry Falwell jr. (*1962) značně kontroverzní osobností už dlouho, až nyní se ale rozhodl pro rezignaci”
“Po teroristickém útoku v San Bernardinu se na veřejnosti vyjádřil v tom smyslu, že by terorismu nejlépe předcházelo střílení muslimů.”

Článek samý to jednak degraduje, jednak čtenářovu pozornost obrací jiným směrem, než k jeho obsahu.