Počet džinistů vstupujících do mnišského stavu se každým rokem zvyšuje. Podle slov Bipina Jošiho, který o džinismu přednáší na Bombajské univerzitě, bylo ještě před několika lety každoročně přijato zhruba 10–15 nových mnichů. V loňském roce toto číslo vzrostlo na 250 a letos se bude zřejmě blížit ke čtyřem stům.
Nezvyklý zájem mladých členů džinistické komunity o mnišský život je přisuzován třem hlavním příčinám. První z nich jsou nesnáze života v moderním světě. Podle dr. Jošiho je fenomén ovlivněn ekonomickým a společenským tlakem. „To, co se děje v New Yorku, vidíme ve stejnou chvíli jako to, co se děje v Evropě. Dříve jsme soupeřili s těmi, kteří žili ve stejné ulici jako my. Dnes soupeříme s celým světem.“
Druhou příčinou je aktivita guruů na sociálních sítích. Zatímco dříve bývali asketi více uzavřeni do sebe, otevírají se dnes světu a zaměřují se přímo na mladou generaci. „Jsou dobrými řečníky a mladým lidem nabízejí prostou cestu, která se mnohým zdá atraktivní,“ říká indický odborník na džinismus. Ještě před deseti lety byli džinisté závislí na literatuře sepsané v magadštině a sanskrtu. Dnes mají k dispozici výběr z mnoha jazyků, včetně angličtiny. Jedním ze způsobů, jak se přiblížit mladé generaci, je propagace na internetu. „Džinistické příběhy jsou zpracovány do krátkých videí, které se sdílejí na sociálních sítích. Čtení knih nemá takový vliv jako zhlédnutí jednoho minutového příběhu,“ říká Joši.
Třetí příčinou je možnost vyzkoušet si mnišský život před jeho skutečným zahájením. Jedna z novicek, dvacetiletá Dhruvi, říká, že první pobídkou k tomu, aby začala uvažovat o vstupu do mnišského stavu, pro ni bylo osmačtyřicetidenní duchovní cvičení upadhána. Při něm mají řadoví džinisté možnost zakusit nelehký život mnichů bez bot, bez elektřiny a bez umývání ve vodě. Hiteš Mota, který organizuje zasvěcovací rituály (dikšá), říká, že většina noviců projde několika krátkými cvičeními, při kterých se „pomalu ujišťují o tom, že tímto způsobem dokáží žít ještě o trochu déle. Strach z mnišského života, strach z toho, že přijdete o všechno, během zkoušky úplně zmizí. Je to první krok, něco jako výcvikový tábor pro mnichy.“
Podle článku na BBC News, zde. Ilustrační foto: Meditující džinistický mnich, Wikimedia Commons.
Související příspěvky:
Kalendář: Mahávír džajantí, narozeniny Pána Mahávíry