Náboženství na cestách: vídeňský památník zemřelých na AIDS
Fotografii je možné zvětšit.

Dnešní světový den boje proti AIDS si připomínáme článkem v seriálu „Náboženství na cestách“.

Podle organizátorů tohoto dne zemřelo od roku 1984, kdy byl objeven virus HIV, více než 35 milionů lidí, v důsledku „syndromu získaného selhání imunity“ (AIDS) způsobeného tímto virem. Podle odhadů má tento virus dalších 38 milionů lidí. U nás se podle dostupných informací pandemické šíření viru zastavilo; ovšem i tak ročně onemocní asi 100–200 lidí.

Pietní místo, připomínající zemřelé v důsledku AIDS, se nachází ve Vídni v divočejší části rekreačního parku, známého jako vídeňský Prátr. Je umístěno u poutního kostela Marie v Zeleni (nebo též Matky v zeleném luhu, Wallfahrtskirche Maria Grün). Kostel slouží od roku 2000 jako středisko pastorační péče o nemocné virem HIV. Zdejší farář Clemens Kriz má – podobně jako mnoho Vídeňanů – původně české příjmení a byl v rámci vídeňské arcidiecéze pověřen pastorací těchto nemocných roku 1996. Již roku 1992 ale sloužil první mši při příležitosti světového dne boje proti AIDS. Kostel byl tehdy prý úplně plný a za zemřelé bylo rozsvíceno 530 svíček. Zvláště v 90. letech se jednalo o významnou podporu pozůstalých a nemocných, kteří jsou (a zvláště tehdy byli) stigmatizování kvůli dvěma možným způsobům nakažení jako ti, kteří sexuálně žijí neodpovědně nebo kteří jsou narkomané.

Podle zprávy dostupné i česky podpořil letos v polovině listopadu pastorační péči o nemocné s AIDS také papež František.

Všechny fotografie: autor.

Související články:

Po letních cestách zpátky ke knize: závěr čtenářské soutěže „Náboženství na cestách“

Náboženství na cestách: Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments