Vzniká nová komunita satanistů

S odvoláním na postavu Satana jakožto biblického odpůrce Boha existuje široký okruh skupin, u nichž se odhaduje jako motiv příklonu k tomuto symbolu protestní postoj vůči křesťanství, případně i judaismu, a vůči západní civilizaci, která je založena na staleté přítomnosti obou biblických náboženství.

Pravděpodobně nejrozšířenější podobou hnutí je Satanova církev, jejímž zakladatelem a autorem Satanské bible byl Američan Anton Szandor LaVey (1930-1997). O její přítomnosti v Česku jsou rozporné informace. Jako biskup Gnostického bratrstva s vazbami i na jiné zahraniční skupiny veřejně vystupuje Pavel Brndiar (*1975).

Od přelomu loňského a letošního roku dává o sobě vědět nové uskupení se zázemím v Praze, možná i jinde v Česku a snad i na Slovensku, které je ve stadiu postupné formace a hledání členstva. Prezentuje se na internetu, kde jsou základní body stanov a několik článků v blogu. Od dosavadního satanismu se distancují s odvoláním na jeho teatrálnost. Satanův chrám, který uvádějí jako „konkurenční organizaci“, je podle nich spíše konzervativně, okultisticky a autoritativně zaměřená organizace. Míní se pravděpodobně První Česko-Slovenský chrám Církve Satanovy

Nová satanistická komunita se označuje za náboženskou společnost a počítá s budoucí registrací českým státem. Na Facebooku vybízí ke sběru podpisů na její podporu. Své pojetí chápe jako náboženství a filosofii. Komunita uvádí, že neuctívá Satana a že jejím středobodem je člověk samotný, který je tvůrcem smyšlených bohů. Její příslušníci se přihlašují k demokracii a chtějí chránit lidstvo před demagogií a protiprávním působením církví svou vzdělávací aktivitou.

Komunita pořádá přednášky a akce, které poukazují na nebezpečí sekt, a chce poskytovat právní pomoc při odchodu z tradičních náboženství. Chce chránit děti před náboženským fundamentalismem. Vyslovuje se proti jakýmkoli formám násilí a odmítá politické ambice.

Satanova komunita má předsedu, jímž je v současnosti Jakub Jahl. Je volen a jediný v komunitě má právo vykonávat duchovní obřady.

Typickou vlastní charakteristikou vznikající Satanovy komunity je výrok: Satan je pro satanisty pouhým symbolem a metaforou. Představuje svobodu, odpor vůči duchovnímu i fyzickému otroctví a zpochybňování autorit. 

Ilustrační foto převzato z webu Satanovy komunity https://satanblog.webnode.cz.

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Dle hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
20. 3. 2021 11:33

Nepatřím k žádné církvi, ale mám různé osobní zkušenosti (přímé i nepřímé) s lidmi, kteří se k různým satanismům hlásili, že s takovými lidmi se normálně vyjít prostě nedá.Bývají vysloveně záškodničtí, zrádní, falešní, lžou, nesmířliví ale navenek o sobě mohou prohlašovat pravý opak.Komunikovat s těmito lidmi znamená přetvařovat se a dávat si na ně pozor.Třeba takový “Gaslighting” k satanismu také patří.To je destruktivní psychologická manipulace, jak z oběti uměle udělat hlupáka, vyslovená fašizace-bohužel beztrestná.Pokud máte někdo pocit, že s různýmy trolly na diskuzích není normální domluva, tak to je právě ono.Ale pozor, oni tyhle triky používají jen vůči těm, které… Číst dále ->

Ivan Štampach
Ivan Štampach
Reply to  Pavel
20. 3. 2021 13:40

Ano, máme různé zkušenosti. Já pro změnu jsem v kontaktu s panem Jahlem žádné potíže nezažil, ačkoliv ví, že se duchovně pohybují jinde.

Agresivních, nesmiřitelných, manipulativních a fašizujících křesťanů jsem poznal na vlastní kůži zblízka hodně. Ale také křesťanství jako celek a jeho.smysl podle toho neposuzují.

Anna Zajíčková
Anna Zajíčková
28. 4. 2019 18:59

Obávám se, že jediný skutečný důvod, proč vzniká nová satanská skupina, je touha zakladatelů po státních dotacích a dalších výhodách, které pramení z registrace. O Satsnismus jim zjevně nejde, jen ho chtějí využít k vlastnímu obohacení. Kdyby tomu bylo jinak, připojili by se k Prvnímu Česko-slovenskému chrámu C.S., ten má nezpochybnitelnou tradici a věhlas. Tam jsou lidé kteří satsnismem skutečně žijí a věnovali mu celý svůj život. Tak jako Mistr a Gnostický biskup Pavel Brndiar či Mistr Eduard Staněk nebo Pán meče Petr Krabs.

Zdeněk Vojtíšek, jeden z redaktorů
Zdeněk Vojtíšek, jeden z redaktorů
Reply to  Ivan Štampach
27. 4. 2019 17:50

Ano, pan Jakub Jahl v dopise dnes (27. 4. 2019) požádal o odstranění nepřesné pasáže. Kromě jiného napsal: “Chtěl bych vás … poprosit, zda by šlo tuto krátkou pasáž odstranit. Kolegové (popřípadě kolega) z Kristovy komunity by určitě byli také velice rádi, protože by tato zmínka mohla poškodit i je.”