Další rozvoj internetové Religionistické encyklopedie

Zanedlouho tomu bude rok, kdy Ivan Štampach v Náboženském infoservisu představil a recenzoval pilotní část projektu vznikající internetové Religionistické encyklopedie. Ten pod záštitou Sociologického ústavu Akademie věd České republiky z pozice hlavního editora vede vysokoškolský pedagog a autor řady publikací v oboru sociologie náboženství Zdeněk R. Nešpor. V první fázi projektu byla v Religionistické encyklopedii zpřístupněna hesla, která se týkají současného náboženského života české společnosti a aktuálně registrovaných církví. Jádrem databáze se stalo obsáhlé dílo Encyklopedie menších křesťanských církví v České republice (Karolinum, Praha 2015), na níž Zdeněk R. Nešpor autorsky spolupracoval se Zdeňkem Vojtíškem. Jako zdroj dalších hesel posloužila Nešporova starší Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska“ (Kalich, Praha 2009) a Vojtíškova Encyklopedie náboženských směrů v České republice (Portál, Praha 2004). Informace uvedené v obou publikacích bylo pro potřeby Religionistické encyklopedie nutné revidovat a upravit. Některá hesla vznikla také úplně nově.
V průběhu uplynulého roku doznal projekt Religionistické encyklopedie významného rozšíření a obohacení a v závěru roku byla ukončena další fáze prací. Vedle výše popsaného oddílu „České církve a náboženské společnosti“ jsou nyní k dispozici dvě další databáze, které vycházejí z již dříve publikovaných encyklopedií věnovaných světovým náboženským systémům judaismu, křesťanství, islámu a hinduismu (potažmo i dalším náboženským směrům z oblasti Indie jakými jsou džinismus, sikhismus nebo buddhismus).



V prosinci roku 2021 doznala Religionistická encyklopedie ještě jedné významné změny, a sice, že byla ze zkušebního prostoru, jakési demoverze, přesunuta na veřejný web. Internetová prezentace nabízí velmi jednoduché, přehledné, zatím nepříliš designově propracované prostředí, z nějž je patrné, že se projekt doposud pochopitelně soustředil zejména na obsahovou a funkční rovinu. Na úvodní stránce jsou uvedeny základní informace o projektu a odkazy všech tří připravených oddílů. Při prokliku do vybrané sekce se pak čtenáři zobrazí podrobnosti o zdrojích hesel, autorech a editačních úpravách, a následně již lze vstoupit do prohledávání hesel ve zvoleném slovníku. Druhou cestou pak je jednoduché vyhledávací okénko v pravém horním rohu každé stránky, kam lze snadno zadat kýžené heslo a získat výsledky napříč slovníky.
Psali jsme v Dingiru:
Zdeněk R. Nešpor, Etablované církve v české společnosti, Dingir 20 (4), 2017, s. 120–122.
Související příspěvky:
Encyklopedie českých náboženských organizací jako zárodek religionistické encyklopedie